Личните лекари искат възможност да специализират до 2020 г.

24 февруари 2014 12:45   6 коментара   13027 прочита
Архив. Снимка: БГНЕС
Архив. Снимка: БГНЕС


Архив. Снимка: БГНЕС

Срокът за специализация на личните лекари да се удължи до 2020 г. - такова предложение ще направят от Сдружението на джипитата в София до здравния министър Таня Андреева. Ако то не се приеме, има опасност над 2000 практики да бъдат закрити, а хората в по-отдалечените места да останат без здравна грижа.

От близо 5000 лични лекари в страната близо половината са без специалност. Сред тях е доктор Емилия Каменова от Враца, която е изкарала теоретичния курс на обучението по обща медицина, но сега и предстоят дълги месеци практика в други региони на страната.

„Ние работим едновременно с пациентите, в кабинетите, ходим по катедри, провеждат се занимания, връщаме се, работим отново”, разказа д-р Каменова.

Лекарката отговаря за 1200 пациенти и когато отсъства, й се налага да ги консултира по нестандартен начин. „Когато ни няма, съответно затруднение и за тях, защото или с телефоните се уговаряме, или друга колежка, която не е пътувала с нас, поема неотложните случаи”, обясни общопрактикуващият лекар.

„Въобще не е приятно, когато отсъства, защото тя си ни познава, знае каква ни е болката, какво трябва да ни се изпише”, коментира пациентът Цветана Маринова.

По силата на Закона за здравето всички лични лекари, които нямат придобита специалност по „Обща медицина", „Вътрешни болести", „Педиатрия" или „Спешна медицина", трябва да прекратят дейността си от юни 2014 г.

Министърът на здравеопазването Таня Андреева обаче обеща, че този срок ще бъде удължен с още една година - до юни 2015 г. Лекарите настояват отсрочката да е до 2020 г. Оказва се, че голяма част от джипитата дори не са започнали обучение.

Според колегите им със специалност обаче по-компетентният лекар е и по-полезен. „Защото трябва да има поглед върху цялостното състояние на пациента и ако не може да се ориентира, ако не може да се справи с проблема, да го насочи на правилното място”, обясни общопрактикуващият лекар Тодорка Виденова.

източник: btvnews.bg

6 коментара
24 Февруари 2014 12:56 | ЛИЧНИ
Оценка:
0
 (
6
 гласа)

Личните лекари - вечено нямат направления, не се интересуват от пациентите, не правят никакви иследвания на края на годината или в началот на кръв и урина, Господ да те пази, лични лекари по добре да няма . Кръвно 200 а те .....????!!


24 Февруари 2014 15:22 | Коко
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Сигурно нямат време за специализация! Върху техните мозъци легнаха много пациенти, много бюрократични изисквания, те са на предната фронтова линия! Как да изоставят поетите ангажименти с пациентите, като се води война и за всеки един от тях!? От друга страна отговорността за здравето на хората е огромна и трябва да специализират непрекъснато, това се отнася за всички лекари, но здравната реформа е създадена така, че да ги доведе до БЪРНАУТ-мозъчно изпепеляване! Хора, имайте милост към Българските лекари-мъченици!


24 Февруари 2014 15:25 | читател
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

А стига бе, що за искане да се удължи срокът за специализация до 2020 година!!! Че те до тогава сигурно половината от тези 5000 лични лекари ще се пенсионират и тогава новите млади джипки ще искат още 15 години за специализация! Толкова ли е трудно да се направят програми от здравното министерство специално за личните лекари, които да са хем ускорени, хем на високо професионално ниво. Да се направят групи за специализация така, че временното отсъствие на личните лекари да не се отрази на пациентите, а работата им временно да се разпредели между техни колеги! Толкова години вече са пропуснати, па барем в това здравно министерство дойде работещ екип и разумно мислещ... здравеопазването вече съвсем се срути, колко още ще се правят че не го виждат отговорните ..


24 Февруари 2014 18:39 | 123- лекар специалист
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Тази политика трябва да се промени в здравеопазването. Не може лекар без специалност да лекува хората и да прави куп грешки, а в това време специалистите да умират от глад, тъй като всичко е така направено, че умишлено липстват талони и вместо от специалисти хората се лекуват от така наречените джипита. През това време специалистите заминават в чужбина, а некадърните лични лекари си имат много яко лоби и взимат луди пари по 5 до 15 хиляди лв на месец. А специалисти няма, защото заплащането, което е определено за тях удовлетворява само пенсии. Веднага да влезе в сила тази наредба и освободените места ще се заемат от специалистите вместо да ходят в чужбина.


24 Февруари 2014 18:52 | до горния
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Те специалистите отдавна са си вързали гащите. След като са били на работа в болничните отделения влизат в частните си кабинети и "печатат" пари на воля. Така че не ги жалете толкова, че вземали малко пари. Затова едва ли някой от тях ще се натиска да заеме освободено от джипи място. Това че работят по отделения им върши добра работа, защото завършват пълния цикъл медицинска дейност - преглед в кабинета - лечение в отделението - наблюдение пак в кабинета.


24 Февруари 2014 18:56 | 123
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Прав си, но само за шефовете на отделенията, които в повечето случаи са с връзки и са некадърни, а за истинските специалисти важи по-горното. Знам го от опит.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар