Гарантиран 6-ти клас за двойкаджиите при успех 4, наказания в краен случай

15 февруари 2012 00:20   9 коментара   8547 прочита
Милена Дамянова и Сергей Игнатов
Милена Дамянова и Сергей Игнатов


Милена Дамянова и Сергей Игнатов

Поетапно от учебната 2013-2014 година учениците ще започнат да учат по нови програми и планове и при нова образователна структура, а държавата ще финансира обучението в частни градини и училища. Това предвижда проектът за нов закон за училищното образование, който беше официално представен вчера от образователното министерство след около тригодишна подготовка.

С проекта се регламентира ключова роля на детските градини в предучилищното образование, въвеждат се четири етапа в училищното образование, след всеки от който се полагат изпити. Отрежда се роля на родителите в управлението на училищата, а на децата се дава право на съвещателен глас.

Задължителна забавачка за четиригодишните от 2016 г.

С проекта се регламентира ролята на детските градите в предучилищното образование на децата и се предвижда през учебната 2016-2017 година посещението на градините да стане задължително за четиригодишните. Дотогава всички общини трябва да са готови да обхванат четиригодишните в забавачките, обясни зам. министърът на образованието Милена Дамянова. Тя посочи, че сега от предучилищна подготовка са обхванати 79% от децата.

Иначе детска градина ще посещават децата от три до седемгодишна възраст, ще се допуска да бъдат записвани и двегодишни.

Четири етапа в средното образование и изпити след всеки

Законът предвижда на училище да се тръгва на седем години, като се запазва датата на първия учебен ден - 15-ти септември. По въпроса кога трябва да започва учебната година, се водиха много спорове, но в крайна сметка е решено да се запази традицията.

Основното образование е от I до VII клас и се дели на начален етап от I до IV клас и прогимназиален - от V до VII. Както и сега, учениците ще се явяват на изпити за външно оценяване след четвърти и седми клас, като външното оценяване след седми клас е обединено с изпитите за вход към гимназиите.

Средното образование, което е от VIII до XII клас, също е разделено на два етапа. Първият гимназиален етап е от VIII до X клас включително. След завършен десети клас учениците отново се явяват на външно оценяване. Вторият гимназиален етап е от XI до XII клас, след което учениците се явяват на държавни зрелостни изпити.

Учениците, които през учебната 2012-2013 година са в VII клас, ще приключат обучението си по старите програми и планове, но ще имат завършено основно образование. Досега основното образование се придобиваше след завършен VIII клас. Амбицията на образователното министерство е поетапно да бъде въведена целодневна форма на обучение за учениците до седми клас. Засега са обхванати първокласниците и второкласниците.

През учебната 2013-1014 година по новите програми и планове ще започнат да учат учениците които са в първи, пети и осми клас и в продължение на няколко години поетапно ще бъдат обхванати учениците от всички класове. Всички в заварено положение ще продължат обучението си по програмите и плановете, по които са приети.

Училищата също са разделени на няколко вида според новия закон. Началните са за ученици от първи до четвърти клас, основни - от първи до седми клас включително, гимназии - от осми до XII клас, средни - от първи до XII клас. Прави се изключение за по-малките населени места и се допуска образуването на обединени училища от първи до десети клас.

Без оценки до III клас, без повтаряне до IV, петокласници ще преминават с двойка

Въвежда се и нова система за оценяване като най-малките ученици няма да получават оценки, а работата им ще се оценява качествено. До четвърти клас децата няма да повтарят класа, а от пети в шести клас ще може да се преминава с двойка по един предмет.

Дамянова обясни, че преминаването с двойка ще става при условие, че детето има успех най-малко 4 по останалите предмети. Тя посочи, че трябва да се дава шанс на такива деца, тъй като наблюденията досега показват, че учениците срещат особени трудности в пети клас. “По-добре е да се даде шанс, а и държавата да не дава още един път субсидия за повтарянето на това дете в пети клас”, коментира Дамянова.

Въвежда се и възможност на изпитите за външно оценяване и на матурите оценяването да става с точки, за да бъдат резултатите максимално справедливи.

В проекта отсъстват твърди мерки срещу лошата дисциплина, като се залага основно на диалога с родителите и децата. Остават и познатите досега наказания - забележки, преместване в друг клас и училище и др. Дамянова коментира, че към тях ще се пристъпва само в краен случай. Вместо това ще бъдат сформирани екипи за подкрепа с психолози и педагогически съветници, които да работят с проблемните деца, за да се предотвратяват конфликти и инциденти.

И частните училища и градини ще се финансират от държавата

Със закона се предвижда още от учебната 2012-2013 година държавата да започне да финансира обучението на децата и в частните училища и детски градини. Тази идея се коментира отдавна, като основен аргумент в нейна полза е това, че всички родители са данъкоплатци и децата трябва да бъдат еднакво третирани, независимо дали учат в частно, държавно или общинско заведение. Главният секретар на министерството Красимир Вълчев съобщи, че ще бъдат необходими 10 млн. лева, за да бъде покриван единният разходен стандарт за издръжка на дете или ученик в частните училища и градини. Така част от таксата за частното училище или градина ще се покрива от държавата, а останалото ще се доплаща от родителите.

Парите ще се разпределят от общините, на чиято територия са учебните заведения. От министерството коментираха, че няма да има таван на таксите на детските градини. “Парите, давани от държавата, ще бъдат, за да се осигури достъпът до задължителната образователна услуга, а родителите ще доплащат за допълнителните услуги, които не се покриват”, коментира Вълчев.

Дамянова даде пример, че частните училища могат да си позволят редица екстри, както и обучение на по-малко деца в клас, което е скъпо.

Учителите ще избират измежду неограничен брой учебници

Със закона се регламентира още, че ще бъдат одобрявани неограничен брой учебници по един предмет, като на учителите се дава правото да избират по кой да се учи. От МОМН коментираха, че в страните с добри образователни системи няма ограничение в броя на учебниците.

Оттам смятат, че не би трябвало да има проблеми, тъй като и сега в одобряването на учебници участват учители и освен това ключово за усвояването на материала е разбирането на урока в клас.

На училищата се дава и автономия при разработването на учебни програми за извънкласни дейности като предприемачество, гражданско и здравно образование и др.

Контрол върху управлението на училищата ще упражнява обществен съвет с участието на представители на общините и родителите, които ще следят за това как се харчат делегираните бюджети. Учениците също ще могат да участват в заседанията на съвета със съвещателен глас.

От министерството очакват законът да бъде гласуван от парламента през тази година, за влезе в сила от учебната 2012-2013 година. Дамянова съобщи, че няма да има правилник за прилагането му, тъй като е доста детайлно разписан.

9 коментара
15 Февруари 2012 10:02 | eee
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

цъ, цъ, цъ. целта е да изтъпеем, като нация. още и поциганяване. да вкарат мангалчетата в час... до 4 клас гарантирано а после може и с двойка??? цъ, цъ, цъ. и още-работа за един куп снобари даскале. потенциални гласодаватели. абе много са силни това племе-за 7-8 месеца работа по полувин ден годишно получават заплати. абе забравили са за висшето да барнат. цъ, цъ, цъ.


15 Февруари 2012 10:41 | ?????/////
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

добре де не е ли по важно да се обърне внимание на учебиците. пълна анархия. от пет у-ща всички са с различни учебници. различни създатели на учебиците. и как примерно на матура се изкарва изпит? по какъв критерии. има да търсим бай тошо ама глас в пустиня. на кой му пука.


15 Февруари 2012 17:00 | !
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

ИЗЛИЗАТ ДЕЦАТА НЕДОУЧЕНИ ОТ УЧИЛИЩАТА И ПОСЛЕ БЮРАТА ПО ТРУДА ОРГАНИЗИРАТ КАРСОВЕ С ЕВРОПАРИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ЗА ЧУЖДИ ЕЗИЦИ И ПРОФЕСИЯ.
В ОБРАЗОВАНИЕТО СТИГНАХА СРЕДНА ЗАПЛАТА 811, 00 ЛВ / СТАТИЯ НА В. "СТРУМА"/, НО И СЛУЖИТЕЛИТЕ В БЮРАТА ПО ТРУДА И АГЕНЦИЯТА ПО ЗАЕТОСТТА ТРЯБВА ДА ЛАПАТ ЕВРОПАПАРИ ЗАЩОТО ЗАПЛАТИТЕ ИМ СА МАЛКО ОТ ДЪРЖАВНАТА ЯСЛА!!


15 Февруари 2012 17:00 | подгорец
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Какво се случва със професионалното образование? Какво ще правят тези ученици, които ще завършат в 10 клас и не желаят да учат повече, а нямат никакви професионални умения? Вместо обучението да се насочи към професионалната реализация и то към актуални професии, договорени с бизнеса, се разрешава в селата да има обучение до 10 клас! Е, как ще се реализира то в селско училище, където 80 % от учителите са с полувисше образование? Защо няма да има правилник за приложение на закона? Не съм съгласен с това, че закона е достатъчно подробен, защото винаги има неизяснени неща-как ще се тълкуват те? При всеки въпрос ли трябва да се пита министерството?


15 Февруари 2012 22:54 | 112
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Предвиждам закона да просъществува 1-2 години. След това избори, нови политици и отново закони. И как не като закона е мноо убаф ама си е нефелен отдека и да го погледнеш.
1. Обединени училища до 10 клас у селата - ай ся как ке да стане без допълнително дофинансиране от общината кат там учат по 10 деца у клас? За 8, 9 и 10 клас - 3 паралелки по 15 000 лв. дофинансиране - 45 000 лв. на селско училище. и у кризата кой ке ги дае? - за сите селски училища у община Петрич - 1 000 000 лв. А у цела България?
2. Нема двойки - нема оставане - нема наказания - нема ядове- учениците мое и да не одат на даскало и ке си минават.
3. Отново всеки директор на гимназия си решава как си му е кеф какви професии да има у неговото си даскало - у Петрич секи втори е с диплома за икономист - ного умни безработни си имаме у опщината?!?


15 Февруари 2012 23:17 | 112
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

4. Бройките на учебниците немат таван. - и куцо и кьораво и сакато ки напраи учебник. Ся даскалето са умни люде, ама как да знаат дали учебника е убаф без да го използват поне една година? И така един калпав учебник години наред ке осигурява на авторите си прилични доходи оти у матната вода риба се лове най-убаво. А у целата каша кой ке е прецакан . ученика щото няма да научи това което трябва, татко му щото си е давал парите на разни измамници автори на учебници, и разбира се държавата и бизнеса щото на пазара на труда излиза в крайна сметка още един образован некадърен млад човек.


15 Февруари 2012 23:21 | 112
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

5. Университетите цръцкат даскали кат. Един какъвто и да е специалист се гради с години на професионална работа. Той не излиза готов кадърен специалист от университета. И ся у основните училища ще се учи прогимназия 5, 6 и 7 клас. Един даскал ще преподава по 4-5 предмета - егати вундеркинда???
А у гимназиите ще има нужда от нови даскали - ама нали се сещате че секи директор ще си вземе на работа не кадърния специалист ами "на девер му Петко зълвения син" Оти отново нема у законо регулиращ механизъм който да отсява кадърните учители от такива що са зели диплома за даскал оти не могат да праат нищо друго.


16 Февруари 2012 17:24 | ДАААААААААААА!
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

ПО-ВЪЗРАСТНОТО ПОКОЛЕНИЕ, ПОМНИТЕЛИ В ПРЕЗ 60-те И 70 -те ГОДИНИ НА МИНАЛИЯ 20 -ти ВЕК, ИМАШЕ ЕДНА ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ - ПУЦ.
ЗА ПО-МЛАДИТЕ ЩЕ ОБЯСНА, ЧЕ ТОВА ОЗНАЧАВА ПРОФЕСИОНАЛНО УЧЕБЕН ЦЕНТЪР. В ТЕЗИ ПУЦ-ове ПРИДОБИВАХА ПРОФЕСИЯ ЗАВЪРШИЛИТЕ САМО НАЧАЛНО И ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ.
А СЕГА В 21-ви ВЕК В ПОДОБНИ ПУЦ-ове ОРГАНИЗИРАТ ОБУЧЕНИЕТО И НА СРЕДНИСТИ И НА ВИСШИСТИ АГЕНЦИЯТА ПО ЗАЕТОСТТА.


16 Февруари 2012 17:42 | ДАААААААААААА!
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

И ОЩЕ НЕЩО СИ СПОМНИХ. ЕДНО ВРЕМЕ МНОГО СЕ СПОРЕШЕ ПО ВЪВЕЖДАНЕТО НА Т. Н. "СЕНДОВСКА СИСТЕМА" НА ОБУЧЕНИЕ Т. Е. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО БЕ В І-ви КЛАС ДА СЕ ЗАПОЧВА НА 6 ГОДИШНА ВЪЗРАСТ И ДА ПИШАТ САМО С ПЕЧАТНИ БУКВИ. РЪКОПИСНИТЕ НЕ ГИ ИЗУЧАВАХА. И ТОГАВА МНОГО ЧЕСТО СЕ СПОМЕНАВАШЕ, ЧЕ С ДЕЦАТА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРАВЯТ ОПИТИ И ДА БЪДАТ ОПИТНИ ОБРАЗЦИ, КАКТО В МАТЕРИАЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО, КЪДЕТО РЕЗУЛТАТА Е НА ЛИЦЕ СЛЕД МНОГО КРАТКО ВРРЕМЕ НА ИЗРАБОТКА НА ИЗДЕЛИЕТО, И АКО НЕ ИЗЛЕЗЕ СПОЛУЧЛИВ ОБРАЗЕЦА ГО БРАКУВАШ, ИЗХВЪРЛЯШ ГО КАТО ОТПАДЪК И НЕ ГО ВНЕДРЯВАТ В ПРОИЗВОДСТВОТО.
А СЕГА КАКВО СТАВА - 22 ГОДИНИ ВЕЧЕ САМО ОПИТИ В ОРАЗОВАТЕЛНАТА СИСТЕМА, И ВЪПРЕКИ ЧЕ ВЕЧЕ СА НАЛИЦЕ ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ ТЕЗИ ОПИТИ С ДЕЦАТА- БЪЛГАРИЯ СЕ НАРЕЖДА НА ОПАШКАТА ПО ГРАМОТНОСТ НА МЛАДОТО ПОКОЛЕНИЕ, ТЕ "УМНИТЕ" НЕ СПИРАТ ДА "МЪДРУВАТ"




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар