Дянков: Ведомствата получават 90% от предвидените за тях пари

13 април 2010 00:18   7298 прочита
Симеон Дянков
Симеон Дянков


Симеон Дянков

Кабинетът избра прост начин за свиване на разходите, след като Конституционният съд му забрани да реже директно

Управляващите ще се съобразят със становището на Конституционния съд, според който съкращаването на разходите по планирания начин е противоконституционно, но в същото време ще направят и 10-процентните спестявания. Вчера финасовият министър Симеон Дянков обясни, че ще се приложи познатата и отпреди практика - ведомствата да получават 90 на сто от предвидените за тях средства. Затова и министрите няма да се събират на извънредно заседание, както се предвиждаше в края на миналата седмица.

Една от 60-те антикризисни мерки, приети от правителството, предвижда разходите на ведомствата и организациите на бюджетна издръжка да бъдат орязани с 10%, което ще спести на хазната 450 млн. лв. Тази мярка бе свързана с полемики в самото правителство. Дянков обяви, че свиването на разходите се отнася за всички ведомства, а вътрешният министър Цветан Цветанов настояваше да се запази в досегашният размер на парите за МВР.

Същевременно Конституционният съд обяви за недопустимо намаляването на разходите, както бе записано в Закона за държавния бюджет за 2010 г., тоест ако има влошаване на икономическата обстановка. Според съда промяна в параметрите на бюджета, какъвто са разходите на бюджетните организации, може да стане само с решение на парламента. Това решение върза ръцете на правителството да приложи директно мярката свиване на бюджетните харчове с 10%.

"Още от тази седмица ще внасяме в парламента предложения за промени в различни данъчни и други закони, свързани с прилагането на антикризисните мерки", обяви още Дянков, но не поясни за какви точно законови промени става дума.

В Европейската комисия няма официална информация за проблем с бюджетния дефицит на България, заяви вчера комисарят по валутно-икономическите въпроси Оли Рен. Миналата седмица финансовият министър Симеон Дянков обяви, че реално България е завършила 2009 година не с дефицит от 1,9 процента, както гласува парламентът през декември, а с 3,7 на сто дефицит. Запитан дали ЕК е уведомена, че България има скрит бюджетен дефицит за 2009 г., значително по-голям от представения на европейските институции, говорителят на еврокомисаря по валутноикономическите въпроси Оли Рен даде еднозначен отрицателен отговор. После той уточни, че в ЕК за момента нямат официална информация от българските власти за съществуването на подобен проблем. Това е едната причина засега от комисията да се въздържат от коментар. Другата причина е, че до 1 април тази година всички страничленки трябваше да представят в статистическата служба на ЕС "Евростат" данните за дълга и дефицита си през 2009-а.

На 21 април се очаква "Евростат" да оповести тези данни и оценката си за тях и от ЕК предпочитат да изчакат тази дата. Представител на комисията каза, че отговорът на въпроса дали на 1 април България е подала реалните данни за увеличения дефицит трябва да бъде даден в София.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар