Държавата може да вземе и повече от 250 млн. лева през капиталовия пазар

13 април 2010 00:16   12152 прочита
Васил Големански
Васил Големански


Васил Големански

Зам. председателят на съвета на директорите на Българската фондова борса В. Големански

Държавата може да вземе не само 250 млн. лв., но дори и повече, ако изпълни намерението си за приватизация на миноритарни дялове през БФБ. Нормално е тя да бърза да се освободи от дела си във вече избраните дружества, но не бива да се забравя, че от приватизацията може да се спечели и повече, ако някои от дружествата станат публични.

Това казва в интервю за DarikFinance.bg Васил Големански, заместник-председател на съвета на директорите на Българска фондова борса. Дошъл е моментът да подскажем на държавата към кои дружества има интерес и си струва да бъдат направени публични, каза още Големански, който е съгласен, че принципно процедурата може да отнеме месеци, а с това и приватизацията им може да се забави.

- Подготвя ли се някаква по-различна организация в БФБ за посрещане на голямата приватизационна вълна?

- И в момента борсата си има стандартни процедури по тази линия и уточнени правила заедно с Агенцията за приватизация. В този аспект на мисли, ако говорим за продажба на миноритарни дялове, организиране на търг, борсата е готова още утре, ако се дадат част от тези 55 дружества, те да бъдат качени за директно приватизиране. Имаме инфраструктура, служителите, практиката. Процедурите са стандартни, редът е канализиран, ясен и става бързо. Освен това приватизацията е прозрачна и осигурява участие на максимално голям брой хора.

- Някои от дружествата от сектор енергетика са стратегически важни. Трябва ли според Вас да се организира по-специална процедура?

- За дружествата, които са част от енергийния сектор, нашето виждане е, че важното е не само да бъдат приватизирани държавните дялове. Поинтересно е ако една част от тези стратегически важни и атрактивни компании бъдат направени публични. За нас това е основният стратегически интерес. Това е win-win сделка. Това ще даде импулс на капиталовия пазар, тъй като ще се появят атрактивни продукти на него, които да привличат интереса както на наши, така и на чужди инвеститори. Това е от интерес и за самата държава, тъй като публичният статут на тези дружества ще доведе до разкриване на информация за тяхното управление, до прозрачност и обществен контрол върху дейността им. Така че това определено ще подпомогне управлението на тези компании в посока добра корпоративна практика.

- Казвате двойно печеливша сделка. Но дружествата от сектор енергетика не разкриват информация в момента, тоест инвеститорите ще пазаруват на тъмно ...

- В самата процедура по преминаване към статут на публичност има изготвяне на проспект, в който се разкрива важната информация за състоянието на дружеството.

- Какви са нагласите сред инвеститорите по Ваша информация?

- Информацията, която имаме, обикновено идва през нашите членове, инвестиционните посредници и асоциациите, с които работим, както и от контактите, които имаме. В разговорите с тях сме установили еднозначен интерес от всички играчи на пазара точно в посоката публичност и качване на борсата на тези дружества.

- Смятате ли, че има ресурс у местните инвеститори да изкупят тези дялове, които държавата ще предложи?

- Да, има ресурс и дори това прави връзка с другата мярка, която е записана в правителствената програма по отношение освобождаването на Сребърния фонд да инвестира в страна и либерализиране на режима на пенсионните дружества. Това също е ресурс. Аз съм сигурен, че има и чуждестранен интерес за участие в тези дружества, което ще доведе до привличане на инвестиции в страната.

Вижте, качването на дружество и регистрирането на акциите му за търговия е последната стъпка от един по-дълъг процес, който не зависи от самата борса. Правенето на публичен статут на едно акционерно дружество е свързано с вземане на решение на общо събрание, изготвянето на проспект, регистриране в Комисията за финансов надзор. Тоест това трябва да е инициирано от решение на принципала. Ние сме крайната фаза. За нас регистриране на дружество за търговия е тривиално действие.

- Но правителството сигурно ще бърза да приватизира, защото парите са нужни сега. В същото време публичният статут изисква време от порядъка на месеци ...

- Естествено, може да бъде намерен баланс. Нормално е държавата да гледа бързо да се освободи от дела си в тези дружества и е естествено това да стане през търг. Сигурно някои от тези дружества не са достатъчно атрактивни, не представляват интерес за никого. Защо трябва да се хаби енергия точно те да се правят публични? Но определени дружества в енергийния сектор, които наистина представляват интерес за публиката, за тях наистина заслужава да се извърви тази процедура. Така че трябва да има някакъв баланс. И е дошъл моментът ние да подскажем към кои дружества има интерес, а държавата да вземе решението.

- Хайде да подскажете сега!

- Тези, които са от енергетиката основно. Това са дружествата, които представляват интерес за инвеститорите. В останалите дружества, където държавата е миноритар, там много бързо може да бъдат приватизирани, без да станат публични. Други дружества, ако се стигне до решение, може конкретно да се дискутират.

- Може ли държавата да прибере 250 млн. лв. тази година от приватизация през борсата?

- Мисля, че е изпълнима тази цел. Аз бих върнал историята малко назад. През 2005 година, когато се сключи сделката за БТК, компанията бе приватизирана с пряко договаряне. Впоследствие част от останалия капитал бе листван на борсата, дружеството бе направено публично чрез организирана процедура за публичен търг. Най-интересното тогава бе, че сумата, която се постигна тогава, доста се доближи до сделката на пряко договаряне, при това за поголям дял от дружеството. Де факто приватизирането чрез борсата определено може да доведе до доста повече приходи на принципала, отколкото той очаква, или в сравнение с другите процедури. При всички случаи тази цел е изпълнима и дори може да бъде надхвърлена.

- Какъв ще бъде ефектът върху пазара?

- Ефектът върху пазара според нас ще бъде дългосрочен, защото ще има един актив, който е атрактивен за търговия. Както българската икономика има нужда от ресурси сега, така и капиталовият пазар има нужда от тези стъпки в момента. Виждате оборотите, които са значително спаднали. Те са отражение на състоянието на икономиката в момента. Ако наистина едни такива дружества дойдат, първо нашите обороти ще се повишат, това ще даде инжекция на самия капиталов пазар. В крайна сметка това е нужно именно сега, не след 6 или 9 месеца, когато нещата могат да се задълбочат.

- Какви са Вашите виждания за пазара - кое ще оживи търговията?

- Повишаване на ликвидността и оборотите на фондовата борса. Тази инициатива се подкрепя от няколко основни мерки, една от които е въвеждане на нови типове поръчки, нови инструменти, позволяване на маржин търговията и къси продажби. Това са все инициативи, които ние считаме, че ще донесат именно до повишаване на ликвидността. Надяваме се да се случи. Засега това, което чуваме от общността, е, че това е посоката. Имаме одобрение от поголямата част от пазара. Дай, Боже, да успеем.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар