Д-р Илко Семерджиев: Здравеопазването върви към тотален фалит чрез административен произвол

09 февруари 2010 00:18   3 коментара   16261 прочита
Д-р Илко Семерджиев
Д-р Илко Семерджиев


Д-р Илко Семерджиев

Подигравка е, че след като държавата спря специализациите, 7 години по-късно иска специалисти, счита бившият здравен министър

Сигурен съм, че Бойко Борисов е заблуждаван систематично от Божидар Нанев и директорите на големите болници, които уж подкрепят реформата, но на практика обслужват корпоративни интереси. Това заяви по PRO.bg бившият здравен министър д-р Илко Семерджиев. „Здравеопазването върви към тотален фалит чрез административен произвол, защото това не е реформа“, убеден е бившият здравен министър. Той смята, че с т. нар. реформи, сме се върнали „във времето на комунизма и тоталитаризма, когато правилата на държавата отнемаха правото на избор на гражданите“.

Семерджиев е убеден, че системата на здравеопзаването подкопава доверието към премиера. „За мен най-големият проблем е, че се изяжда доверието в ГЕРБ, което беше спечелено. Бойко Борисов ще бъде поставен в тежка ситуация. Единственото, което можем да направим, е да говорим. Който има очи - да види, който има уши - да чуе. Иначе ще си сърба попарата“, продължи д-р Семерджиев. Това, което се случва в момента, е одържавяване на здравеопазването и връщането му 20 години назад - във времето на тоталитаризма, допълни Илко Семерджиев. „Исторически погледнато, винаги четири са били основополагащите институции: общината, училището, църквата и болницата. Когато едното изчезне, става страшно. Такъв е моделът на солидарността, характерен за всички пазарни икономики в условията на демокрация“, допълни Илко Семерджиев.

Според него голямата подигравка е за българските лекари. „След като държавата спря специализациите, 7 години по-късно иска специалисти, за да не затворим болниците. Държавата трябва да поеме своята отговорност“, подчерта Илко Семерджиев. Той обясни, че правилото е парите да вървят след пациента, а не администрацията да решава кое заведение да бъде закрито и кое не.

Друг абсурд е, че в момент на криза здравната каса спестява. „От здравни вноски се събират два милиарда и половина, а се изразходват милиард и половина. Излишък в момент, в който системата се нуждае от средства, е неоправдан“, категоричен е д-р Семерджиев. Той изрази съжаление от факта, че си плащаме осигуровките, но не получаваме необходимата ни здравна услуга.

По повод все по силните слухове, че евентуалният нов здравен министър ще е именно той, д-р Семерджиев отговори: „Всичко е в рамките на произволни разговори“.

Междувременно министърът на здравеопазването Божидар Нанев отново коментира закриването на здравни заведения, което притесни доста градове в страната през последния месец. „Никога не сме говорили за закриване на болници, а става въпрос за определени принципи и критерии“, каза той пред бТВ. „Искаме там, където има капацитет, една болница, да продължи да работи активно, а не да я закриваме“, успокои здравният министър. Според него определени политически структури са създали напрежението и организацията на протестите сред населението в страната. Никой не пречи законодателно на болниците да се трансформират, каза още Нанев. По думите му не е вярно, че някой иска да закрива общинските болници, напротив - целта е преструктурирането им за по-добро функциониране.

„Ние винаги сме подкрепяли реформа, ние се обявихме против реформата със закриване на болници.“ Това каза от друга страна д-р Нигяр Сахлим, член на Комисията по здравеопазване в НС и депутат от ДПС. Според нея опозицията не организира протестите срещу закриването на болниците. Д-р Сахлим смята, че трябва преразглеждане и изчакване, за да бъдат преосмислени нещата, да се спре преструктурирането на парче на болниците и да се внесе една национална програма.

3 коментара
09 Февруари 2010 15:52 | до
Оценка:
-3
 (
5
 гласа)

Д-р Семерджиев - здравен министър! Правилно!


09 Февруари 2010 17:45 | Природно пострадал
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

ПОДКРЕПЯМ НАПЪЛНО КАЗАНОТО!


09 Февруари 2010 19:52 | анонимен
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Всички сме недоволни от здравеопазването И когато едно правителство реши да направи промяната -хоп!всички скочиха Видищ ли недоволни ! Колко хора са направили операциите ,които са били наложителни в малка болница? Там лекарите са добри,но нито имат опита на колегите си от големите болници,нито имат необходимата апаратура, Все още си носим консумативи,защото в малките болници недостигат На докторите ще плащат колкото си заработят Няма да получават за несвършена работа пари ,които и без това не стигат Защо големите специалисти не се разберат помежду си ,да отидат в тези болници,които са заплашени от закриване След големите имена ще отидат и големите пари Лекарите от малките болници ще отидат в големите,при специалистите,при нужната апаратура, Вмалките болници има малко болни ,които не се лекуват адекватно Искам в малките селища да има Спешни центрове с добре оборудвани линейки ,добри специалисти за доболнично помощ, хосписи за долекуване Стига са ни вкарвали да ни




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар