България получи оценка "Среден 2,90" по грижа за децата

15 април 2013 16:15   2 коментара   6048 прочита
По данни на неправителствената организация 51,8% от децата у нас живеят в риск от бедност. Сн.: БГНЕС
По данни на неправителствената организация 51,8% от децата у нас живеят в риск от бедност. Сн.: БГНЕС


По данни на неправителствената организация 51,8% от децата у нас живеят в риск от бедност. Сн.: БГНЕС

"Среден 2,90" е оценката на държавата в грижата за децата в "Бележник 2013 г.", съобщиха на пресконференция от неправителствената организация "Национална мрежа за децата" (НМД). Бившият здравен министър Десислава Атанасова не хареса слабата оценка за здравеопазването и напусна пресконференцията.

"Бележникът" е независим проект на НМД, която обединява над 113 НПО, и дава годишна оценка на политиките за детето и семейството.

"Бележникът" ще бъде представен и на среща в МС, обясни изпълнителният директор на НМД Георги Богданов, съобщиха БТА и БГНЕС.

За "Общи принципи по Конвенцията на ООН за права на детето" оценката е "Среден 2,71", за "Семейна среда и алтернативни грижи" - "Среден 2.93", "Здравеопазване" - "Слаб 2,38", "Образование" - Среден 3", и "Детско правосъдие" - "Среден 3,44".

13 препоръки са дадени в "Бележника", които ще доведат до подобряването на живота и благосъстоянието на децата в България.

По данни на неправителствената организация 51,8% от децата у нас живеят в риск от бедност и социално изключване, а средният показател за ЕС е 27%. Близо 1/3 от децата в България - 28,9% (369 500), живеят в абсолютна бедност, като бедността при семействата с три и повече деца е 78,2 на сто.

Вяра Иванова - координатор на "Детски политики" във НМД, цитира доклад от миналата година на УНИЦЕФ, според който децата, настанени в специализирани институции у нас, страдат от множествена дискриминация и неравно се третират по отношение на социално положение, пол, увреждане, както и при участие в правни процедури.

Проблемът с осиновяването и приемната грижа продължавал да е по-скоро разпокъсан между множество служби, отколкото подкрепящ и насърчаващ.

България е и на последно място по размер на разходите за социална подкрепа на населението. Средногодишно в Европа за това се отделят 552 евро, а у нас - 96 евро.

От НМД препоръчват въвеждане на облекчения на данъците и таксите за семействата, както и на семейно подоходно облагане, на достъпни и достатъчно на брой услуги за децата, на целенасочена подкрепа за самотни и многодетни родители и на самостоятелна семейна политика.

Докладът поставя акцент върху здравеопазването - сфера, която получава най-ниската оценка от "2,38". Тази оценка не се хареса на бившия министър на здравеопазването Десислава Атанасова, която напусна пресконференцията.

Д-р Радосвета Стаменкова от "Българската асоциация по семейно планиране" обърна внимание, че "подходът в здравеопазването е комерсиален, а не социален". Факт били ражданията при майки, които не са посетили нито веднъж лекар за профилактичен преглед по време на бременността. Ранната раждаемост при момичета под 19 години спада, но официалните данни показват, че са направени 2042 аборта през първите девет месеца на 2012 г.

Броят на детските психолози е крайно недостатъчен. Не са осигурени условия за превенция на самоубийствата и насилието сред младите въпреки тревожната статистика, че през 2011 г. 449 деца са посегнали на живота си, от които 394 са момичета.

Последните статистически данни показват, че областите с най-висока детска смъртност са Сливен и Пазарджик, като най-ниска е в София, Кюстендил и Враца.

В сферата на образование според експертите от НДМ трябва да се въведат стандарти за ранно детско развитие и постигане на 100% обхващане на децата в начален етап на образование и 90% ниво на завършено средно образование.

Друга проблемна сфера е правосъдието при деца, където подкрепата на правителството е по-скоро морална, отколкото реална. Една от основните препоръки е въвеждането на специализация на съдии, прокурори и следователи, както и в администрацията на органите на изпълнителната власт за работа с деца и популяризиране на Българската линия за онлайн безопасност.

Според доклад на Комитета по правата на детето страната ни не е спазила препоръките за създаване на независим орган за защита на правата на децата, какъвто в Европа има от 1997 г. От НМД през миналата година предложили в структурата на омбудсмана да се разкрие специализиран омбудсман за детето, какъвто има в 23 от 27-те държави в ЕС.

източник: dnes.dir.bg


Още за: оценка   грижа   деца   Още от: България и свят

Принтирай статия
2 коментара
15 Април 2013 17:32 | ялов е мами
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

И тези ли са недоволни ами че ГЕРБ похарчи сумати милиарди за да има за децата им.


16 Април 2013 11:30 | наблюдател
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Държавата я няма, има само партии който работят за лична облага на определени хора.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар