200 българи са потърсили помощ в посолствата заради облака

21 април 2010 00:12   4813 прочита
Н. Младенов
Н. Младенов


Н. Младенов

Над 200 души са се обърнали за помощ към задграничните ни представителства по света след възникването на кризата с въздушния превоз в Европа, съобщиха от Министерството на външните работи. Основното, което българските представители могат да направят, е да предложат алтернативен на въздушния транспорт и да помагат при търсенето на хотел или друго място за настаняване.

От ведомството на Николай Младенов увериха, че се прави всичко необходимо, за да бъде оказано пълно съдействие на българските граждани, които не могат да се завърнат поради затруднения въздушен трафик.

В Лондон посолството е осигурило храна и вода за ученици от Транспортната гимназия в Плевен. Това е станало с лични средства на служителите в мисията ни. Очаква се децата да бъдат прибрани с автобус, който вече е отпътувал от България. Други 12 души в Лондон също са поискали помощ и са били насочени към евтин хотел.

25 души от юношеския национален отбор по футбол пък са останали в Португалия. В понеделник те са отпътували с автобус от Порто за Лисабон и вчера отлетяха за София.

Посолството в Мексико е помогнало на българския национален отбор по хокей на лед да се свържат с авиопревозвача си и спортистите ще бъдат превозени с първия възможен полет за София.

Няколко десетки българи са били блокирани и на летището в Мюнхен. На тях е предоставена информация за други възможности за придвижване. Уведомени са, че след намесата на МВнР ще могат да преминат през Сърбия само с лични карти и могат да използват автобус.

Петима българи, от които 4 деца, са били настанени в комплекса на посолството в Париж. След организиран превоз до Германия групата от 14 човека е отпътувала за София.

Задграничните представителства остават в готовност да подпомогнат всички български граждани, които се обърнат за помощ към тях, подчертават от външно министерство.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар