Левски се завърна! Левски е с Купата след бой пред 40 000 над ЦСКА - София

15 май 2022 19:13   14 коментара   7154 прочита
сн. sportal.bg

Синя България е в екстаз! Кошмарът на Левски свърши! След дълго 13-годишно чакане “сините” отново спечелиха трофей. Отборът на Левски е тазгодишният носител на Sesame Купа на България.

Тимът на Станимир Стоилов надви с 1:0 ЦСКА-София във финала пред около 40 000 зрители на стадион “Васил Левски” и прекъсна най-дългата си серия без спечелване на отличие в своята 108-годишна история. Единственото попадение бе дело на Илиян Стефанов в 57-ата минута, предаде Sportal.bg.

Алън Пардю заложи на Густаво Бусато на вратата, а в защита започнаха Иван Турицов, Томас Лам, Мено Кох и Брадли Мазику. Карло Мухар, и Жеферсон са опорнитее халфове, докато Георги Йомов, Тибо Вион и Греъм Кери действат да Жорди Кайседо.

Станимир Стоилов стартира с младия Пламен Андреев под рамката. Сонко Сундберг, Килиан Ван дер Каап и Хосе Кордоба за тримата защитници. Драган Михайлович, Филип Кръстев, Георги Миланов, Цунами и Илиян Стефанов са халфовете, докато Уелтон и Билал Бари са в предени позиции.

Какъв беше пътят на съперниците до финала? ЦСКА - София елиминира последователно Хебър (Пазарджик), Арда (Кърджали) и Локомотив (Пловдив), за да дойдат полуфиналните сблъсъци със Славия. Комфортният успех с 2:0 в “Овча купел” беше последван от драматичен реванш на “Българска армия”. “Белите” набързо заличиха пасива си и крайният победител трябваше да бъде определен след изпълнение на дузпи. При тях в герой за ЦСКА - София се превърна вратарят Димитър Евтимов.

Левски елиминира последователно втородивизионните Марек, Септември (Симитли) и Септември (София). Истинският тест за отбора беше на полуфиналите, където чакаше Лудогорец. И в двата мача “сините” доминираха и заслужено стигнаха до последния мач и възможността да сложат край на мъчителната серия от 13 години без трофей.

Финалът по традиция започна с изпълнение на химна на България.

Кордоба отправи първия удар в мача и той стана факт в 9-ата минута, но бе от твърде далечна дистанция и излезе в аут. Две минути по-късно Кайседо извърши голяма глупост, когато удари в лицето Ван дер Каап, но извади късмет, че съдията не му показа никакъв картон, въпреки че по-строг рефер можеше и да го изгони.

Първата реална опасност дойде в 20-ата минута, когато Стефанов се измъкна от "червената" отбрана след разбъркване в наказателното поле, но не уцели добре топката останал очи в очи с Бусато.

ЦСКА - София отговор с далечен удар от фал на Кери в 24-ата минута, който излезе над напречната греда. Три минути по-късно Йомов центрира отляво към Вион, който стреля от воле, но в аут.

В 37-ата минута Бари пропусна отлична възможност. Таранът на "сините" не се възползва от грешка на бранител в червено, който му заложи топката на седем метра пред голлинията, не стреля мигновено, а се опита да я побутне веднъж и в крайна сметка бе блокиран.

В 43-ата минута Сундберг бе изпуснат от бранителите на противника при центриране от корнер и шутира, а Бусато улови. Малко преди това и пред Цунами се откри добра възможност да реализира след центриране отдясно, но не прецени добре крачките си и не уцели топката.

Левски продължи да е по-активен и в началото на втората част, което даде резултат в 57-ата минута. Тогава "сините" се възползваха от грешка на Юга, комбинираха пред наказателното поле на "червените", Кръстев подаде на Стефанов, който стреля от 19 метра и след рикошет в крака на Кох топката влетя в мрежата на Бусато.

В 83-ата минута Цунами изстреля страхотна бомба с десния крак от 25 метра, но Бусато изби в корнер. Само 120 секунди по-късно Левски като по чудо не вкара втори гол. Уелтън намери Миланов, който центрира великолепно по земя към Михайлович. Защитникът на "сините" обаче направи огромен пропуск, след като от 5 метра фронтално срещу Бусато шутира в тялото на вратаря.

Още за: Левски   ЦСКА   купа   Още от: Спорт