Задържаните по делото "КТБ" остават в ареста

24 март 2019 10:10   3752 прочита


Петимата задържани в началото на януари свидетели по „Делото КТБ“ остават в ареста с обвинения за пране на пари. Това реши специализираният наказателен съд и определи следващо заседание по обжалването на това решение за 28 март, съобщи "Фрогнюз".

Защитата, в която се включи и адвокат Татяна Дончева, обяви, че прокуратурата, за 57 дни, е работила само 35 минути. В съдебната зала всички се питаха защо Бисер Лазов не е сред обвиняемите, след като за пореден път сам е направил признания за личното си участие в престъпления.

Съдия Мариета Неделчева от специализирания наказателен съд остави в ареста задържаните на 10 януари 2019 г. петима души, които са с повдигнати обвинения за пране на пари по поръчение на Цветан Василев и ръководеното от него ОПГ. Тя отказа да приеме съдебно -почеркова експертиза на подписите на обвиняемите, която доказва, че тe не са положени през 2013 година върху инкриминираните ордери, които са представени от Лазов като доказателство по дeлото.

Петимата задържани - Иван Стойков – сегашен изпълнителен директор "Фина Це" АД, Никола Киров - финансов директор "Дунарит", Васил Шуманов - охранител в " Литекс секюрити", Венцислав Тодоров -шофьор в „Дунарит“ и Красимир Зарев - в момента безработен, попаднаха в ареста, след като основният свидетел по „Делото КТБ“ Бисер Лазов даде нови показания и нови доказателства в началото на тази година по следствие започнало през 2015 година.

Първоначално той твърди, че нищо не си спомня по темата, но сега внезапно разказва с подробности какво точно е направил.

Оказа се, че прокуратурата няма нови доказателства, а защитниците поискаха промяна на мярката за неотклонение на задържаните, защото от януари до сега, прокуратурата е извършила само две процесуално-следствени действия, които са ѝ отнели 35 минути. Едно от тези действия е било да се уважи искането на защитата и да се назначи петорна експертиза на петте касови ордери. Именно заради това днес оригиналите на ордерите отново не бяха представени в съда.

По думите на Дончева във всяко едно дело, свързано по някакъв начин с „Делото КТБ“, нито прокурорите, нито съдиите ще излязат „сухи“ от системата. „С „Делото КТБ“ и начина по който то е конструирано - че Цветан Василев е ограбил собствената си банка и всички са знаели за това, ще стигнем и до кварталната бакалница на Василеви“, заяви Дончева.

Причината, според нея е, че подобни списъци, какъвто е приложен като доказателство от прокуратурата, могат да бъдат натикани в ръцете на всеки съдия и прокурор.

Адвокат Дончева се обърна директно към прокурорите в залата – Милева и Вълчев, като ги попита защо не са написали в диспозитива на обвинението от кого е получено имуществото, което се твърди, че е дадено на обвиняемите, защото Цветан Василев не фигурира никъде, а се твърди, че от него произлиза всичко. Освен това прокуратурата не е изяснила какво означава „по поръчение на ОПГ“, защото няма яснота какво е поръчано всъщност и изобщо няма конструкция за пране на пари.

„Какво смятате, че се прикрива в разказчето на Бисер Лазов и защо той не е обвиняем?“, попита Дончева. Тя потвърди, че показанията на Лазов по това дело са копи –пейст от разказите му по „Делото КТБ“.

Дончева обясни още, че в представените по делото справки, от т.нар. „касата на Цветан Василев“, няма никакви данни за въпросните средства, нито че са получени от петимата обвиняеми, въпреки, че те са изключително подробни и включват и дори каква сума е платена за тонер на принтер в този ден. „Извинете, но има ли дефиниция какво означава „каса на Цветан Василев?“, попита тя.

Защитата зададе и още един въпрос – защо след като в едно от дружествата – „Булит 2007“ парите за погасяване на кредитите му идват от офшорна компания и произхода е скрит, на някой ще му притрябва изобщо да пере пари и да крие суми с подобни ордери, чрез тези петима души. „Когато се фабрикуват свидетелски показания трябва достоверност на историята“, каза още Дончева във връзка с разминаването на счетоводните документи и разказите на свидетелите.

Тя обърна внимание и на още нещо от свидетелските показания на Бисер Лазов. Той твърди, че докато давал парите в хартиени торбички на хората, в стаята му е имало други срещи, които се е налагало да прекъсва и да моли хората да излязат, докато се вижда с обвиняемите.

Тя обърна внимание и на това, че в същия ден нейният клиент – финансовия директор на „Дунарит“ е имал среща с консултативния съвет за „Авионамс“, в който влизат няколко генерали и бившия военен министър Бойко Ноев.

„Как си представяте, че Никола Киров притичва до Бисер Лазов да вземе хартиена торбичка с пари, за да пере пари на Цветан Василев, точно в този момент“, беше следващия въпрос на Дончева.

В заключение тя изрази притеснение, че е възможно прокурорите да се окажат с обвинение за престъпление по служба заради скалъпените доказателства. Липсата на сюжет и натиканите по този начин доказателства са причина да се случват както съдебни грешки, така и репресии, каза още адвокат Дончева.

Във вторник, 26 март, има поредно заседание по „Делото КТБ“ в което е призован основният свидетел Бисер Лазов. Два дена по-късно, на 28 март, съдът отново ще решава дали петимата задържани, които също са свидетели по това дело ще останат в ареста./ факти.бг/


Още за: арест   свидетели   пари   Още от: Синя лампа

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар