Антивирусна програма прецакала операция "Червеи"

05 ноември 2015 09:46   1 коментар   5803 прочита
Владимира Янева
Владимира Янева


Владимира Янева

Сложна антивирусна система, разработена специално за защита на информационните системи на МВР, не позволила на агентите от ДАНС да проникнат и да открият къртиците. Това спънало цялата афера с незаконните СРС-та, станала известна като операция "Червеи". Въпреки всички усилия тайните агенти, на които била дадена пълна свобода на действие, не успели да постигнат никакъв резултат.

Именно поради тази причина срокът за използване специални разузнавателни средства бил общо 3 пъти удължаван до фрапантните 300 дни. Това признаха на вчерашното заседание по делото бившият шеф на отдела за прилагане на СРС в ДАНС Иван Бонев и тримата му подчинени, които са работили по операцията.

Разкритите факти подкрепиха с пълна сила твърдението на прокуратурата, че съдия Владимира Янева недопустимо е позволила увеличаване на срока за използването на СРС-та, който изрично надвишава позволения от закона. Именно това е и обвинението, с което се сдоби бившият шеф на Софийския градски съд. На подсъдимата скамейка с Янева е и ексшефът на дирекция "Вътрешна сигурност" в МВР Тодор Костадинов. Той пък е привлечен към наказателна отговорност за това, че посочил неверни факти в мотивите към исканията за въпросните СРС-та.

От разказите на служителите на ДАНС вчера стана ясно, че пет-шест пъти правили опити да проникнат в масивите на МВР с цел да разберат кой заличава данни за криминални регистрации, разследвания и изнася важна следствена информация. За да разкрият предполагаемите извършители, те посещавали полицейските дирекции на Бургас, Варна и Шумен. Там били посрещани от директорите им и били съпровождани до сървърните помещения. Спецовете ползвали фалшиви профили и пароли, с които влизали в мрежата. Идеята била да следят всичко, което се случвало в системата и най-вече кой и от какъв акунт влиза вътре. Наблюденията били осъществявани главно вечер, тъй като агентите имали оперативна информация, че манипулациите се извършвали в извънработно време. Въпреки действията им, продължили близо 10 месеца, те не могли да пробият антивирусната програма на системата. Целта била, след като това се случи, да се инсталира специален проследяващ софтуер, който да засече източването на класифицираната информация.

"Беше много сложно. След като направихме всичко възможно и отгоре разбраха, че не можем да проникнем, най-накрая прекратиха операцията", заяви пред съда агент Милко Миленов. Той допълни, че чрез влизането с чужд профил, и то от време на време, не било достатъчно, за да се проследи доносникът. Затова била необходима проследяващата програма, която така и не била разработена. В заключение експертите заявиха, че манипулаторът най-вероятно е изтривал следите си. Така стана ясно, че разрешеният безконтролен достъп до централния полицейски регистър бил ненужен и абсолютно противозаконен. /bgdnes.bg

1 коментар
05 Ноември 2015 14:26 | Любомир Стоянов
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Даже няма нужда и да се пиша под друго име ----- - 007 - примерно----- ЛЕЛЕЕЕЕЕ - ЛЕЛЕЕЕЕЕ ----- КАК СМЕ СЕ УПЛЕЛЕЕЕЕЕ !!!!!
Това дето е написано - по-добре да не беше!!!
И дайте я тая антивирусна на ЦИК бе -- продайте им я ако трябва - с два месеца траял / за изпробване демек - докато минат изборите / и хоум лиценз за председателката на 29. 90 лв.
Плюс опция за ъпгредедейт до PRO весия на 134. 97 лв.
Плюс Корпоративен леценз за 1000..... машини и безплатен СТРЕС ТЕСТ от компетентните служби от време на време .....!!!!!
МАЛЕЕЕЕЕ СМЕЕЕЕЕХХХХХ !!!!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар