Владимир Димитров: Сдавам поста с чиста съвест, съветвам приемника ми от ГЕРБ да не пипа администрацията, достатъчна е смяната на политическия кабинет

08 август 2009 00:20   5 коментара   29372 прочита
Владимир Димитров
Владимир Димитров


Владимир Димитров

Губернаторът на Пиринско не приема, че след приказките за свиване на разходите партията на Б. Борисов оставя двама зам. областни управители, според него единият е излишен лукс

- Г-н Димитров, с какво се занимава един областен управител, докато очаква всеки ден да го сменят?
- Има си много текущи неща, вярно е, че през лятото повечето общински съвети не работят и от тази гледна точка работата е по-малко, но пък има други неща - земеразделянето и жалбите в тази връзка от граждани, проблемът с репресираните, за които има над 4500 преписки, половината от които вече сме обработили. Намаля потокът на задачи от София, което е нормално в период на смяна на властта. Миналата година през август също не бях в отпуска и мога да направя сравнение, че количеството работа си е почти същото,
АНГАЖИРАНИ СМЕ ДОСТАТЪЧНО, НЕ СИ УБИВАМЕ ПРОСТО ВРЕМЕТО В ОЧАКВАНЕ НА РОКАДАТА.
- Има ли отпускане сред служителите в очакване на новия управленски екип?
- Имало е такъв момент непосредствено след изборите, докато бях в командировка в Испания, но след като се върнах, събрах всички още в първия работен ден и им обясних, че това е недопустимо и че трябва да работят в същия ритъм, защото това е атестат преди всичко за самите тях, не толкова за мен. Политическият кабинет си отива, но оценката на служителите ще бъде върху свършеното и несвършеното, мисля, че ме разбраха.
- Има ли вече опити за кадруване вътре в администрацията от служители, близки до ГЕРБ, това явление обикновено избуява след избори?
- Не съм забелязал такива признаци, но със сигурност има притеснение сред хората, защото неизвестността обикновено поражда безпокойство, защото управляващите постоянно говорят за свиване на разходите, на административния апарат и това се отразява на хората. Всеки допуска, че може да попадне в числото на съкратените.
- Нужни ли са съкращения в областна администрация в Благоевград?
- Личното ми мнение е, че съставът е оптимален, ние сме 40 души по щат и всички са достатъчно натоварени, дори се налага да ползваме допълнително 15 души по линия на програмите.
- Докъде е здравословно да се правят кадрови промени в областната администрация?
- Само на ниво политически кабинет - областен управител и заместниците, другите трябва да ги оставят да си вършат работата.
- Колко трябва да са заместниците?
- На този въпрос ще отговоря с критика към новите управляващи, които бяха много правоверни и обясняваха, че бил раздут щатът на политическите кабинети. Подкрепям ги в тази констатация, но един заместник на областния управител е предостатъчен, а те се готвят да оставят двама, което значи, че и ГЕРБ се съобразяват с някакви политически пристрастия.
- Както при тройната коалиция ?
- Няма да го коментирам, защото бе очевидно, че се задоволяваха политически претенции. А сега, след като има само една управляваща партия, защо трябва да оставят двама заместници? Единият е в повече и е лукс.
ОЧЕВИДНО Е, ЧЕ ПАК СЕ ЦЕЛИ ДА СЕ НАМЕРИ РАБОТА НА НЯКОГО.
- Вие не уволнихте никого?
- Да, четирима напуснаха по собствено желание за целия мандат, не съветвам и приемника ми да прилага друг подход. Не бива да се посяга на хляба на хората само от политически подбуди.
- Какво друго ще посъветвате приемника си?
- Ако ми поиска мнение, бих го посъветвал какво да подобри в работата на администрацията, защото и ние не сме били перфектни.
- Преди изборите многократно обявявахте, че ще изкарате още един мандат като областен управител, сега разочарован ли сте?
- Не съм разочарован от това, че няма да съм пак областен управител, или че не станах депутат, а заради това, че не бе оценена по достойнство работата, която се свърши през тези четири години. Мисля, че оценката, която Сергей Станишев даде за загубата, е точна: Ние бяхме наказани заради това, което не свършихме, а не заради свършеното. Очевидно очакванията на хората са били много по-големи, от това което са получили и което бе обяснено, че е направено. Тръгвам си спокоен, че съм направил всичко по силите си и това, което по закон е позволено на областния управител. Ако бях получил възможност да продължа по-нататък /като част от управлението/ щях да работя за промяна на статута на областния управител в посока към увеличаване на правомощията му.
- Каква е оценката за взаимоотношенията Ви с кметовете на 14-те общини за тези 4 години?
- Работих коректно, спокойно и колегиално с всички кметове с изкючение на якорудския Нуредин Кафелов.
- Къде БСП изпусна влака и понесе тази голяма загуба на изборите?
- Рано е да се прави крайна оценка, имаше грешки в управлението, в направените и ненаправените неща, в някои тежки компромиси. Като изстинат емоциите след около месец, ще може да се направи по-обективна оценка.
- Една от първите оценки за загубата бе, че ДПС е дръпнало надолу и БСП, каза го Жан Виденов?
- Не е точно, има със сигурност негативи от ДПС, които се привнесоха върху тройната коалиция и по-конкретно върху БСП, но това не е единственото, нито е коректно само по този начин да се обяснява загубата.
- Повлия ли негативно на резултата на БСП в Пиринско начинът, по който бяха направени депутатските листи, в последния момент имаше драстични размествания?
- Може би в някаква минимална степен, но не бе това основното - първо, имаше закъснение в номинациите и след това тези пренареждания повлияха. Ако бе направено всичко по-навреме и листите бяха обявени още преди вота за Европарламента, нещата щяха да са малко по-добре, но не генерално.
- За втори път имате малшанс и не влизате за малко в парламента?
- Никога не ми е било самоцел да вляза в парламента, не съм се родил депутат. Наложи се да вляза в ролята на кандидат за депутат на базата на това, че Благоевград от дълги години нямаше народен представител и общинската организация концентрира това очакване върху мен. Така се стекоха нещата, не съм незаменим, не съм най-добрият, това, че не успяхме за втори път, не е добре не само за БСП, а и за целия Благоевград.
НЕ Е ДОБРЕ, ЧЕ ОБЛАСТНИЯТ ЦЕНТЪР НА ПИРИНСКО Е САМО С ЕДИН НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ - АТАНАС КАМБИТОВ ОТ ГЕРБ.
А иначе БСП в Благоевград няма представител в парламента от 1997 г. Както знаете, през 2001 г. Костадин Паскалев влезе и впоследствие се отказа, Александър Арабаджиев, въпреки че произхожда от Благоевград, не го приемаха за местен, тъй като повече от 18 години живееше в София и се бе откъснал от местните хора. 2005 г. също не можа да се получи, въпреки че Любен Корнезов тогава си прехвърли партийното членство в Благоевград, но това не бе достатъчно, защото депутатът трябва да си живее в избирателния район и петък, събота и неделя като си е в града, хората да могат да го видят, да го пипнат, да разгорварят с него, да му поставят въпроси, задачи и пр. Надявам се, че сега Атанас Камбитов ще положи необходимите усилия Благоевград да бъде в достатъчна степен уважаван и подпомаган от централната власт. Но пак казвам, винаги е по-добре двама от един, трима от двама и т.н.


Още за: Вл. Димитров   БСП   интервю   Още от: Отблизо

Принтирай статия
5 коментара
08 Август 2009 02:16 | the thriller
Оценка:
1
 (
299
 гласа)

Ехехех-"Корнелия е изключително динамичен човек" не е ли по-правилно да се каже г-жа Нинова е еди каква си(според мен ...), комунисти, не се научихте да не фамилиярничите


08 Август 2009 09:41 | veselba
Оценка:
-13
 (
301
 гласа)

VESELO MY STAVA NA 4OVEK KATO SLY6A SAVETITE NA VL>DIMITROV.NAZNA4I NA LYBOVNITSITE SI NEKADARNITE RODNINI I ISKA DA GI PAZI !


08 Август 2009 18:03 | Stoni
Оценка:
12
 (
208
 гласа)

Ajde bokluka na bokluka na istoriqta.


10 Август 2009 13:15 | Бегай!!
Оценка:
-5
 (
189
 гласа)

Ти ще кажеш кой да кара влака!!! Дано ти и твоята партия любима влезете в историята като най-корумпираната управляващапартияи никога повече не управлявате.


18 Август 2009 11:30 | ххх
Оценка:
26
 (
108
 гласа)

едва коремите побрали в гащички- пишетеееее




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар