В Деня на родилната помощ д-р О. Митев обяви: 920 бебета изплакаха за година, от тях 8 двойки близнаци

21 януари 2010 00:18   2 коментара   24864 прочита
Двамата завеждащи - на хирургия д-р Недин /вляво/ и на гинекология д-р Митев, по време на операция
Двамата завеждащи - на хирургия д-р Недин /вляво/ и на гинекология д-р Митев, по време на операция


Двамата завеждащи - на хирургия д-р Недин /вляво/ и на гинекология д-р Митев, по време на операция

Завеждащият АГО и зам. директор по стопанската част на МБАЛ - Благоевград пред в. “Струма”

- Д-р Митев, с какви проблеми посрещате вашия празник - Деня на родилната помощ?

- Първо искам да уточня, че акушер-гинекологично отделение е с капацитет 49 легла, разделено е на три сектора - родилен, гинекология и патологична бременност, като бременните жени до 6-ия месец са под лекарско наблюдение в гинекология, а на по-късен етап се преместват на втория етаж /родилно/. За съжаление при мащабния ремонт преди 2 години бяха обновени помещенията само на 1-ия етаж, където в момента се намира гинекология. В родилния сектор и неонатология /отделението за новородени/ не се извърши ремонт, което за нас сега е сериозен проблем, тъй като сградният фонд е амортизиран.

Новият ръководен екип с д-р Кр. Михайлов поехме една инициатива за извършване на поетапен ремонт в родилния сектор, сега започваме с първите 5 стаи. Парите са дарение, търсим активно и други спонсори. Започваме с ремонта през февруари, бързаме, защото е наложителен.

Няма свободни пари, с вързани ръце сме и трябва сами да намерим решение на този проблем. Една от големите задачи е да успеем да участваме в инвестиционни програми за привличане на средства. И така с професионализъм, добри условия и отзивчивост да спечелим нашите съграждани.

За апаратурата на този етап също има какво да се желае. Внедряването на нова модерна апаратура е задължително, защото това е определящо за качествено лечение. През изминалата година съвестно с колегите от хирургично отделение доц. д-р Димитър Недин, д-р Димитър Димитров и д-р Росен Михалков извършихме безкръвни гинекологични операции. Идеята е да въведем лапароскопските операции, това е практиката в целия свят. Разбира се, има изключения, когато по показания трябва да се извършат по класическия начин /с разрез/. Отделението разполага и с ендоскопска апаратура.

- Д-р Митев, според новите изисквания на Националната здравноосигурителна каса определящо при сключване на договорите по клинични пътеки е наличният ресурс специалисти, по този критерий болницата и АГО в частност имат ли проблеми?

- Изискванията на Здравната каса по новия рамков договор тази година са завишени. Това е във връзка с минаването на непрекъснат режим на прием на пациенти. Достъп до квалифицирана болнична помощ 24 часа в денонощието, разположение на лекари от всички специалности. Досега специалистът можеше да работи и на половин щат, новост е изискването за основен трудов договор с една болница. За никого в страната не е тайна, че в повечето болници липсват специалисти на пълен щат, а и екипите в отделенията трудно се окомплектоват. Нашата болница също е изправена пред такъв проблем. За АГО няма дефицит на специалисти, тук работят 11 акушер-гинеколози. Мога да твърдя, че това са лекари с утвърден опит. В момента обучаваме и двама специализанти. Тук работят 21 акушерки, доказали своя професионализъм през годините. Всеки месец в отделението постъпват по 2-3 бременни жени с тежка форма на еклампсия, усложнение на бременността, това състояние е много опасно както за родилката, така и за плода. Лечението под лекарско наблюдение е задължително.

- Какви новости ще въведете през тази година?

- Ръководният екип на болницата решихме да дадем възможност на колегите от специализираната доболнична помощ, които са на граждански договори, да работят в отделението. Така със съвместна работа трябва да възстановим загубеното доверие на пациентите, които, за съжаление, без основание прескачат нашата болница. Да, ние наистина нямаме ВИП условия, но болницата ни разполага със специалисти за оказване на акушер-гинекологична помощ на родилката и педиатри, които поемат първите грижи за новороденото.

Въвеждаме и правото за избор на лекуващ лекар, става въпрос за медицинска услуга по избор на пациента и съгласно наредбата има утвърден ценоразпис. За извършената регламентирана услуга на пациентката ще се издава касова бележка и фактура, а парите ще постъпват по сметка на болницата. Това е един законов начин тези специалисти, които работят отговорно и професионално, да бъдат избрани от пациентите.

- Д-р Митев, колко деца са родени през изминалата година?

2 коментара
21 Януари 2010 09:24 | Майка
Оценка:
-1
 (
19
 гласа)

В нашето Родилно отделение наистина работят добри специалисти. На всички тях пожелавам много здраве и професионални успехи. Господ да е с вас в благородните ви начинания!


21 Януари 2010 09:51 | Родител
Оценка:
1
 (
9
 гласа)

Честит ден на РП.Да са живи издрави всички медицински служители и работници които съвестно и без изнудване към пациентките си, се отдават на професията си и дават живот в РП.Наздраве.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар