Културтрегерите в Дупница видяха 60-те репродукции на художника-космополит Борис Георгиев, изложени в "Околийска къща"

01 декември 2012 21:08   4 коментара   61744 прочита


60–те репродукции на художника космополит – Борис Георгиев са изложени в галерия ”Околийска къща” в Дупница. "Борис Георгиев е патриарх на изобразителното изкуство. Със своята палитра, художникът възпява и изследва човешката душа, която е Божествена частица от Величието на Бога. Творецът на всичко видимо и невидимо във Вселената. Величието на гения, силата на духа му, дава възможност да контактува с бедни и богати, с високопоставени люде и да възприема всички като свои братя", така го представи д-р Недялка Христонова. Художникът е роден във Варна.

Следва живопис в Художествено училище, принадлежащо на Дружеството за поощряване на изкуствата в Санкт Петербург, ръководено от известния руски художник Николай Рьорих. През 1909 г. изучава Живопис в Мюнхен Германия, под ръководството на майстори като Анжело Як и Петер фон Холм. През 1922 г. се завръща в България, където се среща с Петър Дънов. Портрета, който той прави на Учителя е запазен.

Художникът, приел съдбата на скитник мечтател–певец на чистата свята човешка душа и чрез майсторството на своята палитра, успява да долови нежните стуни на душата и в цветове и багри да покаже Божественото й величие. Пребродил много страни-Италия, Норвегия, Испания, Индия, Бразилия и др. Близък приятел е на Айнщаин, Ганди, Неру, Ромен Ролан, Николай Рьорих, Теодор Траянов, Владимир Димитров–Майстора и много други. Божествената палитра на Борис Георгиев се допълни с нежните стихове на поетесата, композитор, директор на Международната лятна академия за изкуство и млади таланти „Огънят на Орфей” - Евгения Тагарева. През втория ден на изложбата се представи книгата на Олга Блажева "Блажена и благословена". Съставители на книгата са Магда Петрова, д-р Недялка Христонова, Димитър Петров, Иван Минков.

Редактор Константин Златев. Художник Веселин Христов. Олга Блажева е родена на 31. 12.1901 г. в гр. Асеновград. Животът й като начална учителка в Хасковска околия е руден и преминава в селата там, където никой не желае да учителствува. За прекрасните мигове на откриването на експозицията се погрижиха цигуларката Йоана Стратева, Радостина Няголова с изпълнения на пиано, посетителите чуха и нежните изпълнения на флейтата на Мария Петрова. Водещ бе поетесата-художник Катя Христова.

Николая Иванова

4 коментара
01 Декември 2012 21:39 | надя
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Бях на изложбата и е великолепна!


01 Декември 2012 21:40 | мими
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Браво


05 Декември 2012 11:50 | Запознат
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Нека се възроди Дупница и като културен център. Крайно време е!


05 Декември 2012 13:25 | МишоПесимисто
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Какво наричате "КУЛТУРТРЕГЕРИ"? И къде ги Виждате в Дупница ? Перверзия и нищо повече ! Огледайте се: Чивиев, Коларов, Пепи/гръко/, Стоян Кутлата и синъ му, Методи Пуздерко, Иван Хаджииски... и още няколко забуксували в тинята на Дупнишката "Култура". Песимистично е моето мнение за Бъдещето Ви !!! Дайте отчет по колко души влизат в изложбените зали на ден след изкуствените"Откривания". - 0.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар