Инж. Емил Костадинов: БСП - Благоевград се провали на изборите, защото от 9 г. задача №1 й е да намери работа, по възможност депутатска, на Владимир Димитров

21 юли 2009 00:10   2 коментара   77438 прочита
Инж. Емил Костадинов е роден през 1956 г. в Благоевград. Заместник-председател е на Координационната комисия на Обединението на левите социалисти в БСП
Инж. Емил Костадинов е роден през 1956 г. в Благоевград. Заместник-председател е на Координационната комисия на Обединението на левите социалисти в БСП


Инж. Емил Костадинов е роден през 1956 г. в Благоевград. Заместник-председател е на Координационната комисия на Обединението на левите социалисти в БСП

- Г-н Костадинов, БСП се провали на изборите в Благоевград, а като една от причините се сочи подредбата на кандидат-депутатите на Коалиция за България в Благоевградски избирателен район. Правилно ли беше подредена листата?
- Преди да отговоря на този въпрос, бих искал да подчертая две неща. Първо - ГЕРБ спечели внушителна победа на парламентарните избори и когато това е безспорен факт, не може да не оценим, че получаването на такова високо доверие от българския избирател само по себе си е положително и здравословно за политическите и икономическите процеси. Има яснота за субектите в бъдещото управление, ясна е отговорността, не се налага безпринципно и подкилимно договаряне. Желая на новите управляващи успех, защото всички ние, цялото общество, е заинтересовано предстоящото управление да има успех. За това, разбира се, е необходимо погледите им да бъдат насочени напред, изработването на силен управленски проект и убедителни и честни негови изпълнители. Считам, че българското общество вече е достатъчно зряло, политиците също, така че изключвам тежнения в посока реваншизъм и закъснял “Костовизъм”.
Това, разбира се, не изключва, а напротив - прави архиважно борбата с корупцията по високите етажи да премине на друго работно равнище, без оглед от кои среди са корумпираните, и да доведе до конкретни окончателни резултати. Хората остават с натрапчивото чувство, че за корупцията всички говорят критично, но никой не желае да достигне до нейните корени и да освети oчевидното й позициониране във високите политически нива. Бойко Борисов имаше много категорично заявление в тази посока и действията му ще бъдат сурово оценявани. Тук е може би и големият му шанс, защото в областта на социалната политика възможностите му са лимитирани и ще бъде успех, ако съхрани достигнатото от досегашното управление.
И второ -
БСП ПРЕТЪРПЯ ТЕЖКА,
КАТАСТРОФАЛНА ЗАГУБА,
НЕЗАПОМНЕНА ЗА ГОДИНИТЕ НА
ПРЕХОДА СЛЕД
1990 Г.
Редовите български социалисти и симпатизантите на левите идеи не са отговорни за този тежък изборен провал. Те могат и трябва да останат с гордо вдигнати глави, защото независимо от това дали са в левицата по зова на кръвта, по силата на битието, или са тук по духовни и интелектуални съображения, тяхната кауза е красива и добра.
В политиката и властта има цикли и точно това е важен елемент от демокрацията. Никой днес не може да има властта завинаги, и слава Богу. Времето на левицата незбежно ще дойде отново, стига тя да съумее да направи верните и валидни изводи, да активира промяната и модернизирането в  себе си, недопустимо стагнирани в последните години.
А сега на въпроса. Подредбата на листата може би не е най-важният елемент за успеха на една кампания, но е достатъчно важен, за да не може да бъде заобикалян и с него да се оперира непоследователно, безпринципно, да не говорим нечисто. Да, аз считам, че при формирането на листата на Коалиция за България за Благоевградски регион бяха допуснати пороци, които са недопустими за една демократична партия.
ЧЕЛОТО НА ЛИСТАТА БЕ НЕУБЕДИТЕЛНО, В НЯКОИ ОТНОШЕНИЯ ПРОБЛЕМАТИЧНО.
Визирам водача и второто място,  които очевидно не можеха да доведат собствен ресурс, а със сигурност отклониха такъв. Това бе скромната избираема зона за БСП на тези избори, но уви - и тя не бе постигната. Числата са сурови и с тях трябва да се борави честно, а не да се търсят причините в природните явления. Причините са дълбоки и вече брадасяли. Едната от тях е, че
ОБЩИНСКОТО
РЪКОВОДСТВО НА БСП В БЛАГОЕВГРАД ВЕЧЕ 9 Г. СЯКАШ ИМА ЗА СВОЯ
ГЛАВНА ЦЕЛ ДА НАМЕРИ РАБОТА, ПО ВЪЗМОЖНОСТ
ДЕПУТАТСКА, НА ЕДИН СВОЙ
ПРЕДСТАВИТЕЛ.
- Говорите за областния управител Владимир Димитров?
- Да, а той вече три пъти бе претеглян на везните и се оказваше все по-лек. Недопустимо бе в рамките на самите кампании (за Европарламент и за Народно събрание) някои от участниците да се занимават не с политика и интеграционни действия, а изцяло да се посветят на упражнението да преминат от 7-мо на 2-о място, независимо от решението на областния съвет, и то решение, по което  не бяха възразили. Тези процеси не можеха да не ерозират взаимното доверие и да не доведат до оттегляне на верни иначе избиратели на левицата. Три последователни кампании тук реализирахме по два мандата, и то в 10-мандатен район, за да стигнем до положението и тези два мандата да бъдат мираж, като бъдат редуцирани два пъти.
Лично аз дори не съм склонен да надценявам ролята на тази личност, колкото и критично да се отнасям към нея. А и няма да бъде справедливо всичко да бъде обяснено с недостатъците на една само личност. Не е правилно обаче обясненията за резултата да се изчерпват само с листите! Претърпяното тежко поражение е следствие в най-голяма степен на водената политика. Своя “принос” даде, разбира се, и PR кампанията, която ме караше (а сигурен съм - не само мен!) да се срамувам.
КАМПАНИЯ
ПИЩНА, АГРЕСИВНА, ВИСОКОМЕРНА!
- Трябва ли да бъде сменен Сергей Станишев като председател на БСП?
- След 1997 г. по определени причини не бе позволено да бъде направен честен и строг анализ на управлението. Виновникът беше само един! А ще се съгласите, че това не може да бъде обективно вярно и не бе справедливо! Не бива да допуснем този анализ да не бъде направен и сега! Това е големият и важен въпрос. Още повече че става дума за отговорност, а не за това някой да бъде заклеймяван, отричан, отхвърлян. Става дума за стандартна процедура в съвременните демократични партии, в които лидерите не се страхуват да поемат отговорност, да се оттеглят от ръководствата, да дадат простор на конкурентен проект. БСП и вчера, и в още по-остра степен днес има потребност от всичките си личности, от всичките си таланти. А истинските личности притежават и качеството сами да преценят обективно необходимостта от това да направят крачка встрани и да дадат път  на по-добър проект. През 1991 г. при загуба на парламентарните избори с 1% и 104 избрани народни представители проф. Александър Лилов отстъпи кормилото на партията. През 1996 г. Жан Виденов също подаде своята оставка. Да не споменавам примерите в европейските социалистически и социалдемократически партии. Предстои да видим дали днес случаят е такъв. Но какво става в последните дни?
Сякаш
АНАЛИЗЪТ НА
РЪКОВОДСТВОТО КОСВЕНО ОБВИНЯВА ГЛАСОПОДАВАТЕЛИТЕ ЗА РЕШЕНИЕТО ИМ КАК ДА ГЛАСУВАТ
и за нерационалността на направения от тях избор!


Още за: Е. Костадинов   БСП   провал   Още от: Отблизо

Принтирай статия
2 коментара
21 Юли 2009 15:44 | Желко Жълъда
Оценка:
10
 (
140
 гласа)

Тоя тарикат е отроче на БКП и изобщо не ме интересува мнението му. Много се радвам, че столетницата ( майка му) загуби изборите и дано никога не се качи отново на власта. Да отшуми беславно в забвение- това е най-хубавото ми пожелание за всички мръсници от шайката БСП.


25 Юли 2009 18:35 | Мигрена
Оценка:
3
 (
113
 гласа)

БСП загуби изборите, защото й беше време да загуби. Причините за това са много и са комплексни. Но истината е, че БСП нямаше да загуби толкова много в нашия избирателен район ако водач на листата беше Владимир Димитров (или самия инж. Емил Костадинов или който ид а било друг местен партиен лидер), а не Корнелия Нинова. Последната няма никакъв авторитет и е пример за абсолютно политическо номадство, липса на политически и каквито и да било морални представи, словесно жонгльорство и нищо неказване, а май и доста алчност. . . . по всяка вероятност тя ще бъде един от най-неприятните депутати в новото народно събрание. Да им е честита на местната партийна организация като нсезнаятда се съпротивляват на центъра ида си отстояват интересите!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар