„Защо?“ в класната стая: Как учител от Перник развива критичното мислене у децата с помощта на новите технологии

23 юли 2025 15:12   3 коментара   1246 прочита


Дигиталната академия на prepodavame.bg и Yettel вдъхновява Елена Пантерова-Попова да използва нови дигитални инструменти в часовете си

 

Когато Алберт Айнщайн казва, че мисленето е по-важно от знанието, той вероятно не е предполагал колко точно ще опише нуждите на 21-ви век. В епохата на информационен поток и технологична революция, умението не просто да знаеш, а да поставяш под съмнение и анализираш информацията, става изключително ценно. 

Именно критичното мислене е фокус в Академията за дигитални умения в ерата на изкуствения интелект – инициатива, която включва поредица от уебинари, видео курсове и обучения за учители, създадени съвместно от образователната платформа Prepodavame.bg с подкрепата на Yettel. В нея участват стотици преподаватели от цялата страна с цел да надградят дигиталните си умения и да подобрят и направят по-ефективен процеса на преподаване.

Елена Пантерова-Попова е сред над 250-те учители, които взимат участие в първото обучение от програмата през април тази година на тема „Развитие на критично мислене чрез дигитални технологии“. 

„Включих се силно мотивирана от желанието да направя обучението по-пълноценно и смислено за моите ученици, като развивам у тях умения за анализ и самостоятелно мислене. Вярвам, че критичното мислене е ключово в дигиталния свят, в който живеем, а дигиталните технологии предлагат отлична среда за развиването му“, посочва Елена.

Особено ценни в обучението според учителя по природни науки и информационни технологии в ОУ „Св. К. К. Философ” гр. Перник са практическите примери и споделените уроци от други преподаватели. „Вдъхновяващо беше да видя как една тема може да бъде пречупена през критичното мислене с помощта на различни дигитални инструменти. Работата по създаване на собствен урок по модела „обърната класна стая“ също ми даде увереност да експериментирам“, споделя тя. 

Елена използва този метод в урок по предмета „Човекът и природата“ в 5. клас, на тема „Нашата храна“. Учениците се запознават предварително с част от съдържанието, решават онлайн упражнения, търсят информация за заболявания, свързани с липса на витамини, анализират източници, създават дигитално меню. Така се съчетават научното познание с умения за търсене, филтриране и създаване на съдържание, обяснява още тя. 

Обратната връзка от учениците потвърждава успеха на този подход. „Учениците проявиха интерес и взеха активно участие. Те се радваха, че имат възможност да работят по екипи, да търсят сами информация, да творят. Особено мотивиращо за тях беше използването на реални дигитални приложения и получаването на грамоти чрез тестове и визуални продукти“, споделя Елена Пантерова-Попова.

В процеса на прилагане на новите дигитални умения, преподавателите срещат и някои предизвикателства – у децата не е достатъчно развито умението да преценяват достоверността на източниците и са склонни да приемат всяка намерена информация за вярна. Елена им помага да преодолеят това като им дава примери и им задава въпроси, с които да насърчи критичното им мислене – например кой е авторът, къде е публикувано, съществуват ли други потвърждаващи източници и т.н., като така ги насочва да черпят информация само от проверени сайтове. С времето наблюдава как критичното им мислене се подобрява. 

„Забелязвам, че учениците задават повече въпроси, изразяват мнение с аргументи и се опитват да проверят информация, преди да я приемат за вярна. При групови дейности се наблюдава по-добра аргументация и съзнателно използване на факти. Това показва, че критичното мислене започва да се развива като навик“, допълва преподавателят по природни науки и информационни технологии. 

Дигиталната академия е разработена спрямо Европейската рамка за дигитална грамотност (DigComp), която дефинира пет основни области на дигиталните компетентности – информационна и медийна грамотност, комуникация и сътрудничество, създаване на дигитално съдържание, безопасност и решаване на проблеми. Всички обучения са напълно безплатни за преподавателите, а желаещите да участват могат да се регистрират през уебсайта на организацията.

Проектът е част от програмата на Yettel „Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения“. С нея компанията си поставя за цел всяка година да подпомага 10 хил. души да разширят цифровите си познания, а само за 2024 г. чрез нея са достигнати над 24 000 души. 

 


Още от: Общество

Принтирай статия
3 коментара
23 Юли 2025 17:59 | Да бе
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Едно време без никакви технологии и дигитални инструменти знаехме повече. И теоретично и практически. Сега е клоунада и аниматорство.


23 Юли 2025 20:22 | До да бе
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Тъпанар, да знаеш не е достатъчно. Ако не можеш да мислиш не си интелигентен. Ама ти си мислиш, че знаеш. Знаеш грънци!


23 Юли 2025 20:25 | Е
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Едно време най- възхвалявани в училище бяха агресивните зубрачи. Яко напъване с механична памет и знания без стойност.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар