Зам. министър М. Дамянова: Четвъртокласниците на Благоевград с бронз на външното оценяване

05 юни 2012 00:18   2 коментара   6864 прочита
С. Игнатов и М. Дамянова
С. Игнатов и М. Дамянова


С. Игнатов и М. Дамянова

Най-добре представилото се училище е в Кюстендил

Четвъртокласниците от благоевградските училища са на трето място по среден процент верни отговори, съобщи вчера зам. образователният министър Милена Дамянова.

Основните затруднения на началния курс у нас са свързани с прилагане на правописните правила и геометричните задачи, изискващи логическо мислене.

Другите им колебания са при разбирането на жизнени процеси и физически явления. Освен това имат пропуски в познанията на историята, изучавана през предходните години, както и в тези за безопасност на движението, стана ясно от данните от националното външно оценяване на IV клас.

Оказва се, че част от знанията им не са толкова трайни, коментират специалисти, но все пак има подобрение в сравнение с миналата година.

Образованието на нашите четвъртокласници е изключително добро, констатира министърът на образованието Сергей Игнатов. Според него учениците от начален курс са креативни и дори показват повече знания от тези от горен курс.

Традиционно най-добре са се представили по предмета “Човекът и природата”. Средният процент верни отговори от четирите изпитни предмета е най-висок в Смолян, като веднага след това с малка разлика се нареждат София и Благоевград. В сравнение с миналата година са показали по-добри резултати децата в Кърджали, Плевен, Монтана, Разград и Търговище.

Зам. образователният министър Милена Дамянова обясни, че няма драматични разлики между отделните региони. "Отличник" тук е Смолян, а най-слабо е представянето в Сливен. София-град получава сребърния медал, а на трето място по среден процент верни отговори се нарежда Благоевград.

Сред най-добре представителите се училища няма софийско. В тази група попадат едно от Кюстендил, две от Варна и по едно от Пловдив и Бургас.

От образователното министерство посочиха, че четвъртокласниците са се справили най-добре с правописа на звучните съгласни в средата на думата - пред беззвучни съгласни. Най-затруднени са били с правописа на гласните в неударена сричка.

Оценките показват, че момичетата знаят повече от момчетата. Това обаче не е нещо необичайно. Подобна тенденция се наблюдава и в световен мащаб.

За следващите матури учениците трябва да се готвят за поредните промени. Това, което предвиждат да направят от министерството, е да разнообразят тестовете и да включат отворени въпроси по всички предмети, не само по български език и литература. Също така ще бъде сменен и формата на теста по български език, така че децата да могат да покажат по-добре правописните си умения.

Резултатите на седмокласниците от националното външно оценяване по български език и литература са по-високи спрямо тези от миналата година. Обобщен анализ на оценките обаче ще има в началото на следващата седмица каза още зам. министърът на образованието Милена Дамянова.

Повечето ученици са писали преразказ по втория модул върху разказа "Бабата, която хранеше котките" на Деян Енев. Творбата явно не е затруднила седмокласниците, защото много от тях са получили значителен брой точки от нея.

2 коментара
05 Юни 2012 12:46 | !
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Вероника, на тебе трябва да забранят да пишеш на латиница! Научи се да пишеш според правилата на българския език и след това предлагай забрана! Поздрави!


05 Юни 2012 23:24 | Знаещ
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Резулатите са по-високи, защото учителите се научиха как да подсказват на собствените си ученици.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар