Втори международен студентски празник - пет дни в България

30 декември 2009 00:12   5205 прочита


Организиран от Студентска академия "Героите от Историята"

Българските студенти от Югозападен университет в Благоевград, поканиха свои колеги от Сърбия и Гърция. Сръбските студенти бяха посрещнати на централна гара София от своите колеги. След това групата се насочи към градовете Мездра и Враца. Там групите за период от три дни предадоха един на друг своя опит в екологичната защита на страните.  Мероприятието беше финансирано от Зелена България и гръцки граждани, бизнесмени от гр. Мездра. Обсъдиха се общи европейски екологични проблеми. Гръцките студенти отложиха идването заради времето и те ще пристигнат индивидуално след няколко дни.
Българските студенти, в по-голямата си част от специалност История, запознаха гостите от Република Сърбия, както с природните забележителности на ПП Врачански балкан, пещерата Леденика и др. Не се пропуснаха и историческите забележителности. Групата посети НИМ в гр. София, както и регионален музей Благоевград.
В Благоевград сръбските студенти бяха разведени в Югозападен университет. Получиха покана за бъдещи съвместни действия и проекти от катедрата Екология, география и опазване на околната среда, както и рекламни материали на университета от Студентски съвет. През следващата година нашите студенти, както и гръцките ще отидат в гр. Нови Сад и там по традиция  ще съчетаят студентския празник с полезна работа. Ще бъдат поканени и студенти от Словения и Хърватска, както и от Черна гора. Така ще опровергае в огромна степен и сръбския виц "Българин, сърбин и хърватин на една маса - това шега ли е?"
Воеводинската зелена инициатива е най-сериозното НПО, което се занимава с еко проблемите в Северна Сърбия. Те имат много опит, инициативи и практика, и в екозащитата са на светлинни години от нашите неправителствени организации. Не бяха срещали обаче проблемите, които имаме ние. Да се строи депо за отпадъци /гр. Кочериново/ в зона на налично биологично разнообразие с водоизточници и водопад, това за тях беше потресаващо. В Нови Сад всяко градско дърво е регистрирано и преброено и всяка глътка въздух се цени. Живите вериги по време на протести са подкрепени от полиция, от местни ръководители, музиканти, артисти и деца.
Друг въпрос, който се засегна на мероприятието беше и бъдещото построяване на петролопровод, което ще започне през 2011 г. и ще мине и през България.
Гръцките организации от градовете Солун, Серес и Кавала са на мнение да пуснат официални сигнали където е необходимо, за да се спре строежа на сметището в гр. Кочериново, защото все пак всички тези биологични и химически отпадъци ще отидат в река Струма и следователно - в  Гърция. Те също са учудени, как три общини ще изсипват боклуците си под носа на 75 хиляден град и сред няколко селища населени с живи хора.
И накрая да се запитаме, защо трябва да очакваме някой друг да дойде да ни решава проблемите?

Стефанка Иванова
Председател на Студентска академия

Единствено да отбележа, че колегите от Сърбия си тръгнаха на 23 декември. Заради тях за да влязат безпроблемно мероприятието се проведе от 19 до 23 вкл., защото на 18 отвориха границите..

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар