В Кюстендилско и Пиринско започна ваксинацията на дивите свине срещу класическа чума

16 март 2014 13:41   5845 прочита


Първата за годината ваксинална кампания срещу класическа чума по дивите свине е организирана от двете дирекции по безопасност на храните в Кюстендилска и Благоевградска област. 2 000 ваксинални примамки се залагат през този уикенд в Пиринско. Още толкова ще бъдат заложени на втория етап на кампанията на 29 и 30 март.

Процедурата е в изпълнение на националната мониторингова програма за профилактика на заболяването. Поставянето на дозите се извършва чрез заравяне на ваксините в земята и не представлява опасност за хората и домашните животни. Процесът се осъществи под контрола на официалните ветеринарни лекари от отделите по Здравеопазване на животните към областните дирекции и се реализира в предварително определени от ловно-рибарските дружества ваксинални полета, поясниха експертите.

Кампанията по имунизация обхваща 20 километра навътре в страната по западната граница на Благоевградска област, както и районите около границата с Македония или 20-километровата гранична зона в землищата на oбщините Кюстендил, Невестино и Трекляно.

Програмата за ваксиниране на дивите свине срещу класическа чума се изпълнява от няколко години. Процедурата е с много добър ефект. В последните години в Благоевградска област няма регистриран случай на заболяването, каза Дафина Ангелова от ОДБХ-Благоевград.

Оралните ваксини се поставят с помощта и съдействието на районните горски стопанства и ловците от дружинките, поясни и директорът на ОДБХ-Кюстендил д-р Първан Дангов.

Ваксиналните примамки се заравят на около 5 см под земята като между 4 – 5 дози се поставят на площ от около 200 квадратни метра. Процедурата е в изпълнение на националната мониторингова програма за профилактика на заболяването. При поставянето на дозите в земята няма опасност за хората и домашните животни. Използването на ваксини при домашните прасета е абсолютно забранено, уточни още директорът на ОДБХ Кюстендил Първан Дангов. Той съобщи, че на територията на областта, в момента е в ход и пролетната таксация (преброяване) на дивеча, която трябва да изготви плановете за ползване за ловен сезон 2014-2015 г. Таксацията се провежда съгласно указанията на Национално управление по горите. Мероприятията по таксация се провеждат два пъти годишно – през пролетта и есента. Пролетната таксация се извършва преди размножителния период, а през есента се извършват само контролни таксации, от които се съди дали планираният прираст е налице, обясни Дангов.

Директорът на ОДБХ-Кюстендил е един от изявените ловци в региона. Миналата година той беше избран за член на управителния съвет на Ловното дружество в Дупница. Преди началото на миналия ловен сезон пък ловците от ловната дружинка, в която членува от години - в село Коркина, го избраха за свой председател.

Таксацията е много важна, тя трябва да установи дивеча върху цялата площ на ловния район, това е най-точният метод за събиране на данни за дивеча - да се установи количеството, съотношението по пол при видовете с добре изразен полов диморфизъм, съотношението по възраст, както и здравословното и физическото състояние на дивеча. Събраните данни се обобщават на национално ниво и на базата на тях се правят плановете за следващия ловен сезон, каза още Дангов.

Ал. Златев


Още за: ваксинация   чума   свине   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар