В Благоевград: Кастрираха мъжките мечоци в зоопарка

11 ноември 2025 05:15   7 коментара   19576 прочита


Ветеринарномедицинска процедура и прилагане на контрацептивни мерки при мъжките мечки Янчо и Борко бе извършена през октомври в зоопарка в Благоевград. 
 Инициативата е реализирана чрез съвместните усилия на Община Благоевград, Зоопарк Благоевград и международната организация за защита на животните ЧЕТИРИ ЛАПИ (FOUR PAWS), която повече от десет години целенасочено и ангажирано работи по въпросите, свързани със зоологическите градини в България. 
 Ветеринарномедицинската процедура беше извършена с участието на екип на зоопарка, д-р Светослав Димитров и опитния специалист на ЧЕТИРИ ЛАПИ д-р Марк Гьолкел и в присъствието на представител на ОДБХ-Благоевград. Тя премина без усложнения, мечоците са в добро здравословно състояние и се чувстват отлично. 
 Мерките за контрол на размножаването целят осигуряване на възможно най-добрата грижа за животните, предотвратяват риска от размножаване на близкородствени животни, гарантират, че няма да се родят още мечки, за които няма да е възможно да се осигури подходяща среда и изпълняват предписанието на Министерството на околната среда и водите. 
 Община Благоевград и Зоопарк Благоевград благодарят за подкрепата и съвместната работа на Фондация ЧЕТИРИ ЛАПИ. 
 В момента в Зоопарка живеят три мечки – двете мъжки Янчо и Борко и женската Калина, за които се полагат постоянни грижи. 
 
 Припомняме, че през 2024 г. екипът на кмета Методи Байкушев възложи на специалисти разработването на стратегия за разширяване на зоопарка и превръщането му в „Гора на мечките и вълците“, която отговаря на европейските стандарти за хуманно отношение към животните. 
 Разработването на Стратегията дава възможност на Общината да кандидатства с инвестиционен проект за външно финансиране на ремонта/реконструкцията на Зоопарка по ОП „Околна среда“ 2021-2027 г. Предстои това да се случи до края на 2025 г. 

В. Василев


Още от: Общество

Принтирай статия
7 коментара
11 Ноември 2025 05:56 | Мечо Уйо
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Накратко, май са скопили мечоците. Защо са им евнуси, няма кой да оножда женските?


11 Ноември 2025 08:43 | Естет
Оценка:
13
 (
13
 гласа)

Да бяха кастрирали фриковците едно време


11 Ноември 2025 11:09 | Чиме
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Толкова си могат в общината, не им се занимава с ново поколение мечоци. Разбирай, върви към закриване зоопарка


11 Ноември 2025 12:58 | развеселен
Оценка:
7
 (
9
 гласа)

А ЗАЩО НЕ КАСТРИРАТ И МЪЖКИТЕ МЕЧОЦИ И ПИЖОЦИ В ОБЩИНАТА ? А КАКВА Е ПОЛЗАТА ОТ ТЯХ И РОЕНЕТО ИМ


11 Ноември 2025 14:38 | До развеселен
Оценка:
-9
 (
9
 гласа)

Ти явно си кастриран и в мозъка по рождение??


11 Ноември 2025 18:41 | ,,
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

,


12 Ноември 2025 00:20 | кастраторо
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

кога че окастрите Кмета - евнуха




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар