Ученици от Кюстендил строят уникална ракета с гориво карамел

27 май 2010 00:16   8211 прочита
Членовете на клуб “Ракетомоделизъм” с ръководителя си Тонче Радков
Членовете на клуб “Ракетомоделизъм” с ръководителя си Тонче Радков


Членовете на клуб “Ракетомоделизъм” с ръководителя си Тонче Радков

За пръв път в света

Кюстендилски ученици строят ракета, която ще се движи с карамел. Идеята е на децата от клуба по ракетомоделизъм към Обединения детски комплекс в Кюстендил, които преди дни завоюваха пет отличия и отборно второ място на националното първенство по ракетомоделизъм.

150-килограмовата любителска ракета, дълга 5 метра и с диаметър 0, 5 метра, ще носи името "Черешка 2010" и ще бъде изстреляна в небето над Кюстендил за първия учебен ден - 15 септември 2010 година, разказа ръководителят на 7-членния отбор Тонче Радков.

Преди това те ще изработят две пробни ракети, 10 пъти и 4 пъти по-малки от "Черешка 2010".

Ракетата ще е с мощен нютонов двигател, бордови компютър, спасителна система за приземяване, като на борда й ще има и видеокамери. Моделът е уникален не само за България, но и за света, заяви ръководителят.

Той вече 50 години работи в сферата на ракетомоделизма, абсолютен световен шампион е с националния отбор на България по ракетомоделизъм през 1980 година и световен рекордьор от 1974 година.

Последната ми голяма цел е проектът “Черешка 2010”. След успешното й изстрелване ще се оттегля, но ще помагам на децата винаги, когато имат нужда от мен, заяви още Тонче Радков.

Ракетата ще лети с гориво изомалтов карамел. Пробно вече изстреляхме първия модел, който е десет пъти по-малък от оригиналната "Черешка 2010", обясни Радков.

По проекта работят републиканските шампиони Томислав Скандалиев и Мартин Митков, от ОДК - Кюстендил, Александър Деников - трети в класове S6A и S3A, Кристиян Павлов - четвърти в S9A и шести в S4A, Александър Йорданов - пети в класове S4A и S9A, Методи Какачки - четвърти в S6A и седми в S3A, Деян Несторов - четвърти в S3A и единадесети в S6A, и Георги Павлов - седми в S3A и осми в S6A.


Още за: ученици   ракета   идея   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар