Само 40 ентусиасти след среща на 1402-ма в интернет чистиха парк Ловен дом

200 000 лв. нужни за възстановяване на разкъртените плочки, потъналия в бурени розариум, трагичното положение около хотел “Бор”, заобиколен от пластове строителни материали, изхвърляни от Методи Калъмбов
Около 40 ентусиасти от Благоевград се събраха в събота на Ловния дом и докато набелязваха какво трябва да се направи, за да върне паркът старата си слава на предпочитано място за отдих, направиха санитарна уборка на района.
Идеята за безвъзмездния труд в съботния ден, който съвпадна със Световния ден на парковете, възникна преди 2 седмици в социалната мрежа Facebook и до петък към групата “За благоевградския парк Ловен дом, розариума и зоологическата градина” се бяха присъединили 1402-ма души.
Сред малкото, пожертвали почивния си ден в полза на благородната инициатива, бяха Цветелина Танева, Невена Бенц, преподавателят в ЮЗУ д-р Екатерина Митова, директорката на НХГ Севда Марковска, която пристигна със сина и внука си, адвокат Елена Попова, придружавана от дъщеричката си, Лора Ризова, Екатерина Домозетска, инспекторът в РИОКОЗ Ева Динова и много млади хора от града. Притесненията на част от участниците във форума да не би мероприятието да се политизира не се оправдаха. “Полярните” политически сили БСП и СДС бяха представени само с по 1 участник. Общинският съветникът Владимир Елезов, който се включи в групата на доста ранен етап, дойде до Ловния дом да предложи помощта си за активиране на различните институции и се върна за раздаване на наградите на Селската спартакиада. Зам. председателят на СДС д-р Георги Георгиев, който научил от “Струма” за инициативата, се захвана с чистенето на най-трагичния участък - района около стопанисвания от Методи Калъмбов хотел “Бор”, който е заобиколен плътно от няколко пласта строителни материали, трупани през годините при ремонтите вътре.
Сред най-дейните участници в уборката бе внучката Лазара на съветника-бивш кмет Лазар Причкапов, която се пребори с леля си Катя Митова за копача и бързо се специализира в оформянето на бордюрите около алеите.
Парк Ловен дом е в окаяно състояние, убедиха се на място участниците в акцията. Нуждае се от пейки, табели, подмяна на счупените плочки, чешми, възстановявяне на детската площадка и фонтана на първо ниво, алпинеума, почистване на вадата, капаци върху шахтите, разчистване на розариума от бурените, от които останалите малко цветя не се забелязват, окосяване на тревните площи и от охрана. По груби сметки като първоначална инвестиция биха стигнали 200 000 лв., сметнаха бригадирите. Сред рационалните предложения бяха да се задължи Калъмбов да си изчисти боклуците или да му се наложи глоба, а ангажиментът да се поеме от техниката на “Биострой”, да се възложи чрез зам. ректора на Лесотехническия университет в София, който е от Благоевград, дипломна работа на тазгодишните абсолвенти да направят лесоустройствен проект на Ловния дом. Според вносителя на предложението Слънчев бряг е залесен по дипломна работа на миналогодишен абсолвент, а сред основните плюсове на тези проекти са, че са безплатни. Одобрено бе и предложението да се открие банкова сметка, в която благоевградчани зад граница ще могат да пращат пари за възстановяването на парка, с който е свързано детството им.
В събота неочаквано рамо на идеята да се възстанови паркът даде сватба на открито. Под огромните дървета “да” си казаха Надежда Георгиева и Стефан Самарджийски, а след като пийнаха на крак по един коктейл, гостите им се преместиха в ресторант. Сватбата показа, че мястото е отлично и за организиране на общоградски мероприятия.
Всичките предложения, нахвърляни в събота на прима виста, днес ще бъдат оформени като искане и депозирани при заместник-кмета Георги Скрижовски и председателя на ОбС Костадин Хаджигаев. Ако писмото не получи положителен отговор, инициаторите са решили да пуснат подписка.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.