Само 1% от 1792-ма кандидат-студенти е с “Отличен” на теста по български

03 май 2011 00:15   7 коментара   73633 прочита

Двойките са 307

Едва 1% са отличниците сред 1792-мата кандидат-студенти, явили се на теста по български език в ЮЗУ - Благоевград на предварителните приемни изпити, резултатите бяха обявени снощи на интернет сайта на университета, след като цял ден комисии разсекретяваха писмените работи и вкарваха данните в компютърната система.

307 са оценени със “Слаб” /2/, толкова са и тройките. 775 кандидат-студенти, което е 43%, имат “Добър”, а 387 - “Мн. добър”. От университета напомниха, че 4 работи са анулирани в деня на изпита.

Определено липсва общата култура, а след това и езиковата на кандидат-студентите, коментира писмените работи председателят на комисията по провеждане и проверка на най-масовия приемен изпит в ЮЗУ доц. Евдокия Христова. От 4 години качеството като цяло на кандидатстудентските работи не пада надолу, но и не се повишава нивото на грамотност, познания и умения, допълни тя. Ето как доц. Христова анализира знанията на завършващите от показаното на теста по български:

Като цяло в работите отсъства умение за изграждане на текст, за вникване в зададената мисъл или теза за този текст. Водещото в повечето писмени работи са клишетата и общите приказки, а незадоволителната езикова култура води до невъзможност за правилното изписване дори и на елементарни думи. Как иначе да си обясним изписването на “питник”, като от контекста се подразбира, че иде реч за пикник?! Или “мъдростта”: “Не е изгубено време, когато ходим на почУвки и Ликенди с блиСките си хора”?!. Не се шегувам, извадката е от кандидатстудентска работа, каза доц. Христов.

Причината за всичко това отново е същата, за която говорим от няколко години - младите хора не четат. Но на фона на сивия поток все пак се открояват няколко текста, на които можем да гледаме като на светлина в тунела. Те са с умни мисли и подчертано грамотни, като същото мога да повторя и коментирайки езиковите задачи. Тревожи ме обаче фактът, че изпълнението на всяка от задачите от такива грамотни деца се приема като независима от другите и знанията и уменията не се прилагат навсякъде и винаги. Забравя се, че правописът и пунктоацията са задължителни при съставяне на всяко изречение, не се прави връзка между знанията и уменията, завърши доц. Евдокия Христова.

Доволните от резултатите на предварителните кандидатстудентски изпити задължително трябва да подадат документи за кандидатстване в ЮЗУ от 27 юни до 5 юли, ако искат да участват в класирането. Недоволните пък имат още две възможности да повишат оценките си на втората предварителна приемна сесия в края на май и началото на юни, и на редовната през юли.

7 коментара
03 Май 2011 07:08 | запознат
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Ало, Стума, как се пише "пунктоацията "/пунктУация/


03 Май 2011 16:19 | Ужас
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

307 двойки? Браво на българските кандидат-студенти, дори родния си език не знаят :))) Това си е голямо постижение!


03 Май 2011 22:24 | до Хели
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Тъкмо прочетох коментар на Хели по повод статията за гостувалите в Испания учители. Тя се беше разпенила, че някой обидил учителите (в един от коментарите) и им писал четворка на работата им пък тя била много доволна от учителите на децата си. Какви ли оценки ще получат децата и ако кандидатстват един ден във висш институт, като вземем предвид статистиката от тази статия!


04 Май 2011 00:47 | Ужас
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Абе и мен съшите учители са ми преподавали и не е от учителите. От тъпите деца е, дето книги не четат, домашни не пишат и т. н. Колкото и да се опитваш да налееш ум в нечия глава, трябва и те да искат да научат нещо!


04 Май 2011 01:00 | Ужас
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Езиковата култура няма как иначе да се развие, освен с четене... Да четеш и да разбереш каква е тезата на написаното - ако си прочел едва една книга в живота си, няма учител който да успее да те научи на това! Това се постига с практика! Учителите дават списъци от книги за четене, ама не може да накарат децата да четат. Самите деца и родителите им са отговорни за това, че не е чело достатъчно детето! И правописът така най-лесно се учи - четеш, четеш книги и свикваш как се изписва всичко. Това "пикник" да се напише "питник" идва оттам, че този човек през живота си не е прочел нищо, в което да я има тая дума, само са я слушали! Карайте децата си да четат и ще видите как няма да имат никакви проблеми с този изпит!


04 Май 2011 16:53 | бре
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Не става само с четене. Времето на самообразовалите се възрожденци и комунисти мина. Проблемът идва от недостатъчните часове за упражнения. Има прекрасни експерти в началния курс на обучение. Там рядко нормално развито дете остава неграмотно. Но после авторите на учебните програми получават пълна амнезия за това каква трябва да бъде натовареността на учениците.


04 Май 2011 22:19 | Ужас
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Какви комунисти бълнувате??? Проблемът идвал от недостатъчните часове за упражнения??? Сериозно??? Часовете за упражнения не са се променили откакто аз бях ученичка!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар