Само 1% от 1792-ма кандидат-студенти е с “Отличен” на теста по български

Двойките са 307
Едва 1% са отличниците сред 1792-мата кандидат-студенти, явили се на теста по български език в ЮЗУ - Благоевград на предварителните приемни изпити, резултатите бяха обявени снощи на интернет сайта на университета, след като цял ден комисии разсекретяваха писмените работи и вкарваха данните в компютърната система.
307 са оценени със “Слаб” /2/, толкова са и тройките. 775 кандидат-студенти, което е 43%, имат “Добър”, а 387 - “Мн. добър”. От университета напомниха, че 4 работи са анулирани в деня на изпита.
Определено липсва общата култура, а след това и езиковата на кандидат-студентите, коментира писмените работи председателят на комисията по провеждане и проверка на най-масовия приемен изпит в ЮЗУ доц. Евдокия Христова. От 4 години качеството като цяло на кандидатстудентските работи не пада надолу, но и не се повишава нивото на грамотност, познания и умения, допълни тя. Ето как доц. Христова анализира знанията на завършващите от показаното на теста по български:
Като цяло в работите отсъства умение за изграждане на текст, за вникване в зададената мисъл или теза за този текст. Водещото в повечето писмени работи са клишетата и общите приказки, а незадоволителната езикова култура води до невъзможност за правилното изписване дори и на елементарни думи. Как иначе да си обясним изписването на “питник”, като от контекста се подразбира, че иде реч за пикник?! Или “мъдростта”: “Не е изгубено време, когато ходим на почУвки и Ликенди с блиСките си хора”?!. Не се шегувам, извадката е от кандидатстудентска работа, каза доц. Христов.
Причината за всичко това отново е същата, за която говорим от няколко години - младите хора не четат. Но на фона на сивия поток все пак се открояват няколко текста, на които можем да гледаме като на светлина в тунела. Те са с умни мисли и подчертано грамотни, като същото мога да повторя и коментирайки езиковите задачи. Тревожи ме обаче фактът, че изпълнението на всяка от задачите от такива грамотни деца се приема като независима от другите и знанията и уменията не се прилагат навсякъде и винаги. Забравя се, че правописът и пунктоацията са задължителни при съставяне на всяко изречение, не се прави връзка между знанията и уменията, завърши доц. Евдокия Христова.
Доволните от резултатите на предварителните кандидатстудентски изпити задължително трябва да подадат документи за кандидатстване в ЮЗУ от 27 юни до 5 юли, ако искат да участват в класирането. Недоволните пък имат още две възможности да повишат оценките си на втората предварителна приемна сесия в края на май и началото на юни, и на редовната през юли.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.