Решено: И Петрич напуска ВиК-Асоциацията



ВиК- Петрич напуска ВиК- Асоциацията. Това бе решено на днешната извънредна сесия на Общински съвет- Петрич. Общо 29 съветници са подкрепили предложението на управителя на водното дружество Ивайло Христов.
Какво Struma.com писа, то бе подкрепено от 20 общински съветници от различни групи, сред които и групата на ГЕРБ, които през 2016г. внесоха предложение именно за участие на ВиК-Петрич в Асоциацията. По- рано днес „Водоснабдяване и канализация“ЕООД- Благоевград излезе с официално становище във връзка с действията на ВиК- Петрич. Публикуваме становището, без редакторска намеса:
„Във връзка с публикациите, че „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Петрич иска да излезе от Асоциация по ВиК Благоевград и да „търси самостоятелни варианти в изпълнение на разпоредбите чл. 198б от Закона за водите“, „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград изразява следното становище:
Министерски съвет определя държавната политика в отрасъл ВиК, която е насочена към постигане на финансово, технически и екологично устойчив ВиК отрасъл и предоставяне на ВиК услуги с високо качество на социално поносими за потребителите цени. През 2012 г. от Парламента е одобрена Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор в Република България, като пред отрасъла са заложени 4 стратегически цели:
- Да се доизгради ВиК инфраструктурата в страната, така че да се постигне съответствие с директивите на Европейския съюз в областта на водите;
- Да се поддържа адекватно съществуващата ВиК инфраструктура, като постоянно се подменя и реконструира, за да има устойчивост на предоставяните услуги;
- Да се повиши ефективността в отрасъла, предвид факта, че поради демографската криза населението и респективно консумацията на вода намаляват, а за да се поддържат системите ще трябва да се генерират средства от цената на предоставяните услуги, които да са достатъчни за поддръжката на ВиК системите;
- Цените на услугите да не превишават прага на социална поносимост, който към момента, съгласно действащото законодателство, е 2,5% от средния доход на домакинство.
За изпълнение на стратегическите цели за територията на страната през последните години са проведени редица дейности, с които работата в отрасъла се доближава все повече до добрите европейски практики и се уеднаквява с останалите страни от съюза. В тази връзка по поръчка на Световна банка са разработени Регионални генерални планове за територията на страната.
Изчислените необходими инвестиции за територията на област Благоевград са в размер на над 1 млрд. лева. Подобни средства не могат да бъдат осигурени от цените на ВиК услугите без да се надвиши прага на социалната поносимост, поради което е от съществено значение доизграждането на системите да стане с максимално включване на средствата от Европейски съюз. Условие за кандидатстване е постигане на консолидация на територията на област Благоевград, а това означава, че на територията на област Благоевград да има един действащ ВиК оператор.
Към настоящия момент членове на Асоциация по ВиК Благоевград са всички общини от област Благоевград с изключение на община Сандански и община Кресна. „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград обслужва 11 общини. Община Петрич е член на Асоциация по ВиК Благоевград от 19.09.2017 г. и съгласно одобрения от КЕВР бизнес план за развитие на дейността на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград за периода 2017 – 2021 г. и сключеното Допълнително споразумение с Асоциация по ВиК Благоевград от 09.10.2018 г. предоставянето на ВиК услуги на територията на община Петрич ще стартира от 01.01.2020 г. Твърденията, че община Струмяни не е част от Асоциация по ВиК Благоевград не отговарят на истината и „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград продължава да предоставя водоснабдителни услуги на територията на община Струмяни.
Във връзка с изказванията свързани с повишаване цените на предлаганите ВиК услуги отбелязваме, че цената на услугата „доставяне на вода“, която потребителите от община Петрич са заплащали в последните 12 години не отразява адекватно увеличаването на цените на електроенергията, горивата, работната ръка и други, повлияващи цената на ВиК услугите във времето. Бизнес планът за развитие на дейността на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград за периода 2017 – 2021 г. е съгласуван от членовете на Асоциация по ВиК Благоевград, включително и от община Петрич. С Решение № БП-Ц-12 от 29.11.2018 г. на КЕВР са утвърдени цените за предоставяне на ВиК услуги, с които се осигуряват средства за инвестиции и обновяване на ВиК системите и съоръженията.
Съгласно одобрената инвестиционна програма по Допълнително споразумение към Договора с Асоциация по ВиК за община Петрич са предвидени инвестиции в размер на 3 570 хил. лв. Комплексната цена на услугата включва три компонента „доставяне на питейна вода“, „отвеждане на отпадъчни води“ и „пречистване на отпадъчни води“. На територията на община Петрич не се предоставя услугата „пречистване на отпадъчни води“, а „отвеждане на отпадъчни води“ има едва в няколко населени места от общината.
Към момента потребителите в община Петрич заплащат комплексна цена в размер на 1,09 лв/ куб.м. без ДДС. Действащата цена, прилагана на територията обслужвана от „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград, без услугата пречистване, е в размер на 1,476 лв/куб.м. без ДДС. В села без изградена канализационна мрежа действащата цена на „ВиК“ ООД – Петрич е 0,97 лв/куб.м. без ДДС, а на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград – 1,264 лева /куб.м. Внушенията на управителя на „ВиК“ ООД – Петрич, за „драстично увеличение“ в цената на предлаганите услуги не отговарят на истината. При месечно потребление на вода за питейно-битови нужди от 3 куб.м. на месец на жител, цената, която ще се заплаща за доставяне на вода е 4,55 лева/месечно на жител.
Ако за някои лица има драстична разлика в разходите за доставяне на вода, то това означава, че в тези домакинства водата се ползва не само по предназначение, а и за напояване.
В заключение искаме да отбележим, че естествената тенденция в световен мащаб е за окрупняване на операторите и предоставяне на услугите на по-голям брой потребители, с което се позволява осигуряване на достатъчно финансови средства за инвестиции, оперативни дейности и развитие на персонала“, пише в становището.
К. Тодоров
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.