Работната група за Банско отваря вратата за нов лифт

17 март 2015 17:45   2 коментара   7497 прочита


Междуведомствената работна група по казуса с концесията на ски зона Банско предлага да се направи анекс в концесионния договор с "Юлен" АД, който на практика узаконява нарушенията, направени през годините от концесионера, и разрешава изграждането на втори кабинков лифт.

Това става ясно от проекторешението, подготвено за гласуване в Министерски съвет. Засега не е ясно дали гласуването на предложението за решение е част от дневния ред на утрешното заседание на кабинета (18 март).

От пресцентъра на Министерството на екологията потвърдиха за проекторешението с уговорката, че "това са са предложения, които още никой не е взел предвид". Самият концесионер "Юлен" обаче не знае за подобен проект за решение, това заяви за "Дневник" адвокатът на фирмата Петър Петров. Тезата на "Юлен" винаги е била, че става въпрос за несъответствия, а не за нарушения на концесионния договор и закона.

Групата предлага с подписването на допълнително споразумение с "Юлен" да се изчистят неуредените въпроси по концесионния договор от 2001 г.

 

В това споразумение трябва да се уредят и всички спорове и най-вече въпросът за територията на концесията. Според проверките на експерти от Министерство на околната среда и водите "Юлен" ползва 165 хектара при записани в договора 99.55 хектара.

За сметка на уреждането на тези въпроси се предлага да се въведе нова методика за изчисление на концесионната такса, която за 2014 г. е била 262.9 хиляди лева.

"Въз основа на изложеното в доклада, междуведомствената работна група (МРГ) се обедини около становището, че привеждането на концесионния договор към действащото законодателство ще разреши възникналите проблеми, свързани с изпълнението на договора. В тази връзка... предлагаме и проект на решение на Министерския съвет като основа за сключване на допълнително споразумение за изменение на концесионния договор", се казва в становището на групата.

В самото проекторешение на правителството са залегнали условията за подписване на анекса. Според един от членовете в анекса, в ски зоната ще попаднат всички вече построени лифтове, влекове, съоръжения, инфраструктура, писти и трасета.

Освен това в един от следващите текстове се казва, че "концесионната площ се индивидуализира с координатите на точки от № 1 до № 507 в координатна система "1970 г." с ъгласно схемата и координатния регистър в Приложение № 1".

Това означава, че се слага край на въпроса дали "Юлен" е надвишил концесионната площ, а се узаконява окончателно ползваната от концесионера площ.

Най-важната точка, касаеща втория лифт обаче казва, че "изграждането на ски писти и трасета и обслужващите ги лифтове, влекове и другите съоръжения и обекти на туристическата, спортната и техническата инфраструктура може да се извършва само, ако са съгласувани с концендента".

Това означава, че стига да са в рамките на вече променената концесионна площ, строежът на нови лифтове и писти ще става със съгласуване с Министерството на околната среда и водите.

По отношение на споровете около използваната от "Юлен" площ комисията стига до извода, че има несъответствия "в действащата нормативна уредба и фактическата обстановка". Тя отново посочва, че опитите да се изчисти този въпрос "не са достигнали до съгласие".

В целия доклад, на редица места се прави уточнението, че действащото към 2001 г. законодателство не е актуално в момента и по някои въпроси не може да се определи точно състояние на нещата, тъй като е променена терминологията и е въведена изцяло нова.

"В отменените Закон за концесиите и Правилник за прилагане на Закона за концесиите (ППЗК) не съществуват понятията "концесионна площ" и "концесионна територия", се казва на едно място от доклада.

На друго място се посочва: "Проблемът с дефинирането на понятието "концесионна площ" се задълбочава и от обстоятелството, че в действащото към момента на сключване на Договора за концесия законодателство липсва легална дефиниция и на понятието "ски писта".

Работната група се обединява около становището, че няма правни основания да се прекрати договорът за концесия и че би било рисковано действие "поради липсата на безспорни доказателства, с които държавата да защити теза за съществено неизпълнение на задълженията на концесионера".

МРГ обаче вижда възможност за повишаване на концесионната такса. Според изводите ѝ "методиката (за формиране на таксата) е икономически неиздържана, предвид обстоятелството, че от влизането в сила на концесионния договор до настоящия момент концесионерът е заплащал само минимално концесионно възнаграждение".

Според предложението процентът отчисление от приходите трябва да се повиши от 1 на 2%, като е въведена и нова формула за изчисляване на процента от ползването на техническите съоръжение при най-малко 100 дни сезон. Въвежда се обаче понятието "реалната продължителност на активния туристически сезон в дни, определена и обявена от концесионера", което означава, че тя винаги може да бъде 100 дни.

Становището на главните юристи на МОСВ

В писменото мнение на главните юристи от Министерството на околната среда и водите, изпратено до Мариета Немска – директора на дирекция "Икономическа и социална политика" към МС, също се констатира наличието на нарушения на договора от страна на концесионера през годините, както поставят въпроси, на които трябва да бъде отговорено преди гласуването на решение. Експертите изразяват и опасения, че с изменението на договора ще бъдат нарушени конкурентните правила.

Юристите от МОСВ са и членове на междуведомствената работна група, но в становището си експертите потвърждават, че концесионерът експлоатира площ – два пъти по-голяма от заложената в договора, от 164, 78 ха като се позовават на резултатите от геодезическото заснемане и контролната проверка от 2010 г.

В началото на писменото си мнение по казуса те правят изричната уговорка, че заданието на работната група не е да извърши проверка на законосъобразността на концесията и за нарушения на екологичното законодателство, а по-скоро дава "принципни предложения за разрешаване на проблемите в изпълнението на концесионния договор".

Според експерти на МОСВ някои от новопостроените от Юлен обекти през 2005 г. са извън одобрения териториално-устройствен план на ски зоната, това пише още в тяхното становище.


Още за: група   Банско   лифт   Още от: Общество

Принтирай статия
2 коментара
18 Март 2015 10:49 | Дани
Оценка:
-5
 (
9
 гласа)

ех дано най-сетне вземат решение и построят този лифт


18 Март 2015 11:46 | скиор
Оценка:
-4
 (
10
 гласа)

Браво !!Нещата започнаха да се развиват в някаква посока благодарение на активните действия на кмета. Успех и дано скоро има положително решение !!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар