Подкупът от 24 000 лв. и връзката на окръжен съдия Ю. Маринов с фирма “Алматея прима” пълни с въпросителни без отговори

15 октомври 2009 00:12   6545 прочита
Ю. Маринов
Ю. Маринов


Ю. Маринов

Репортерски подробности на в. "Струма"

Комисията по “Професионална етика и превенция на корупцията” към Висшия съдебен съвет се самосезира по случая с хванатия с подкуп кюстендилски окръжен съдия Юрий Маринов. Председателят на комисията Цони Цонев още рано сутринта вчера изиска от административния ръководител на Окръжния съд в Кюстендил Мирослав Начев досието на Маринов. В същото време шефът на КОС е бил уведомен по факса от Софийска градска прокуратура за разследването срещу кюстендилския магистрат.
Ако фактите се потвърдят, ВСС ще действа с цялата си решимост в съответствие с Етичния кодекс на българския магистрат. Крайно време е от системата да си отидат хората, които хвърлят сянка на съмнение върху почтените магистрати, казва Цонев в писмо, изпратено до медиите.
Юрий Маринов е в Окръжен съд - Кюстендил от началото на 2006 година. Разглеждал е преимуществено граждански дела, тъй като работи в гражданска колегия. Лично аз мога да кажа, че колегата Маринов познавам като добър професионалист, като познанията му са особено задълбочени в областта на облигационното право. От предишния председател на КОС съдия Красимир Бамбов в досието му е вписана забележка с дата 26.03.2006 година. Тя е за просрочване на времето за излизане с определение по дело, по което е следвало да се произнесе в едномесечен срок, а той го е направил три месеца по-късно. Впоследствие тази заповед е била отменена след проверка на ВСС, което означава, че съдия Маринов не е бил наказван, каза административният ръководител на КОС Мирослав Начев.
Противоречиви са отзивите за пернишката фирма “Алматея прима”, която в средите на строителния бранш е известна като изпълнител на прочулия се като “златен” 17 км водопровод на гр. Бобовдол. Според договора с пернишката фирма, сключен през 2006 година, за 120 дни е трябвало да изгради 17 километра водопровод в кв. “Хр. Ботев” на стойност 2 868 729,70 лв. с ДДС. Вторият договор - за довършване на първи етап на водопровод в кв. “Хр. Ботев”, е на стойност 116 000 лв. с ДДС.
За да финансира това строителство, предишното ръководство на миньорската община взема дългосрочен заем в размер на 3 375 000 лв., които по първоначалните намерения на общинските съветници е трябвало да финансират седем инвестиционни проекта в малката община. Впоследствие всички пари отиват в касата на пернишката фирма, която на практика изгражда само един от проектите на кметството, и то не напълно.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар