По 2-3-ма ухапани от кърлежи на ден търсят помощ в Спешно отделение

14 май 2012 00:10   5 коментара   30352 прочита
Сред приетите пациенти е момиче, ухапано от кърлеж на корема
Сред приетите пациенти е момиче, ухапано от кърлеж на корема


Сред приетите пациенти е момиче, ухапано от кърлеж на корема

По 2-3-ма ухапани от кърлежи преминават на ден през Спешно отделение на благоевградската болница, където им се оказва първа помощ, отстранява се вредителят и се поставя ваксина против инфекциозна болест.

Потокът от пациенти е завишен от този месец, след като температурите на открито станаха високи и хората все по-често търсят прохлада в паркове и градинки. Във връзка с болестите, предавани от кърлежи, разговаряхме с началника на Спешно отделение д-р Владимир Рабаджийски, който поясни:

Не подценявайте ухапването от кърлеж, особено ако е на главата. Сред инфекциозните заболявания, предавани от кърлеж, са лаймската болест, марсилска треска и кримската-конго хеморагична треска. Клиничната картина може да имитира редица заболявания, обикновено диагностицирането на инфекциозна болест от кърлеж е трудно, започва с грипоподобни оплаквания - висока температура, главоболие и мускулни болки. Първият стадий на лаймсаката болест е от 3 до 30 дни и се характеризира със зачервяване на кожата на мястото на ухапването. Могат да се развият и други симптоми - отпадналост, увеличение на лимфните възли и други. Те могат да изчезнат и без лечение, но причинителят остава в организма и заболяването може да прогресира. Лечението при усложнения задължително се провежда в инфекциозно отделение под активно лекарско наблюдение.

Кърлежът трябва да се отстрани бързо, но много внимателно, най-добре е това да стане с пинцет. Леко забилият се кърлеж може лесно да се изтегли и с ръка, но задължително с ръкавици. Много широко разпространена практика е кърлежът да се върти обратно на часовниковата стрелка, но това е погрешно, защото може да се скъса и част от него да остане в кожата, което налага допълнителна хирургична намеса. След отстраняването се извършва щателна дезинфекция на кожата с йод или спирт, заключи д-р Рабаджийски.

Медиците съветват в продължение на 30 дни мястото на ухапване да се наблюдава за оток и зачервяване. При мускулни болки, главоболие и обриви по тялото задължително да се потърси лекарска помощ.


Още за: кърлеж   болница   пациенти   Още от: Общество

Принтирай статия
5 коментара
14 Май 2012 08:24 | петър петров
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Голяма напаст са тези кърлежи. Живея в София и работя почти на центъра и повярвайте ми, всяка година ми се впива такава гадинка. Голям отврат. Действително трябва да се внимава, но понякога нещата се преувеличават. От компетентни лекари знам, че впит кърлеж в тялото, който се отстрани до около два дни след ухапването не предизвиква проблеми, но все пак?! От друга страна съм чувал, че най-опасните кърлежи са в Бургаско и Благоевградско. Иска си пазене.


14 Май 2012 09:07 | незапознат
Оценка:
-5
 (
7
 гласа)

дали има заповед че спешна помощ е длъжна да вади кърлежи? Това не е ли задължение на личните лекари?? Ако не влиза в спешните състояния кой ще плати на спешна помощ за обслужване на такива пациенти?


14 Май 2012 09:38 | Запознат
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Защо паркове и градинки не са напръскани вече с/у такива гадинки? Кметовете и отговорните институции какво чакат? Добре напоен памук с олио да се постави върху кърлежа и се притиска леко. Той само се освобождава след минути/ако няма наблизо лекарска помощ/. После дезинфекция и сл. действия описани в статията.


14 Май 2012 13:27 | Vuko
Оценка:
-3
 (
5
 гласа)

Така е като са я въргаляли по тревата....


15 Май 2012 16:03 | до петър петров
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

не до 2 дни, а до няколко 4аса трябва да бъде непременно изваден




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар