Оброчна плочка на Тракийския конник откриха днес в античен град Хераклея Синтика край с. Рупите

27 юли 2023 14:57   8 коментара   10017 прочита


Оброчна плочка на Тракийския конник откриха днес в античен град Хераклея Синтика край петричкото село Рупите.

 „Висок релеф, изключителна изработка и при това е първата от камък – досега имахме само теракотени. Можем да допуснем, че в Хераклея Синтика е имало светилище на Тракийския конник“, каза ръководителят на екипа доц. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН).

Потърсихме за коментар и проф. д-р Диляна Ботева (СУ „Св. Кл. Охридски“), която е сред водещите специалисти по темата: „Новооткрит паметник на Тракийския конник от периода II-IV век, и то не на територията на Източна Тракия, ще ни накара да преосмислим теориите за разпространението на този култ.

Великолепна изработка, очевидно е поръчан от богат човек. Интересен е жестът с дясната ръка – наричат го „латинска благословия“, но според мен „Сабазиев жест“ е по-точното определение, защото подсказва за връзката между двата култа.

Важен детайл е и змията при липсата на въоръжение у конника; така доказателствата, че не можем да го наречем „змееборец“, стават с едно повече. И да, вероятно ще се окаже, че в Хераклея Синтика е имало светилище или хероон на Тракийския конник.“ 


Още за: плоча   Рупите   Още от: Общество

Принтирай статия
8 коментара
27 Юли 2023 15:52 | Петри
Оценка:
-10
 (
14
 гласа)

Точно така. Ке намерите като копате само македонски и тракийски артефакти по наште земи. Тука е Македония и от прабългарите Ханове дошли от Азия преку Дунав с кобилите нема нищо.


27 Юли 2023 15:58 | Асен
Оценка:
3
 (
11
 гласа)

Страшна находка няма що!!! за тия милиони където ви ги дават тва ли намерихте Влагалински!??? такива находки в Турция има навсякъде и си ги ползват да си точат ножовете преди да заколят агнето!!! Вземете си размърдайте гъзовете и открийте нещо наистина ценно и уникално, ако не сте го и намерили вече, ама и продали .....


27 Юли 2023 16:46 | Стефанов
Оценка:
7
 (
13
 гласа)

До Петри. Приликата между древните македонци и траките с днешните северомакедонци е точно толкова, колкото ескимосите приличат на зулусите. Тоест никак. Но за сметка на това приликите им с албанците растат лавинообразно, дори на генетично ниво. Просто в близкото бъдеще ще станат един народ, една култура, една вяра - с пълна доминация на джамиите над църквите. Просто, кой каквото сам си направи....


27 Юли 2023 19:53 | Антон Миленков 947
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Ей, па вий и що е хероон знаете? Извинете, СтрумаКом.


27 Юли 2023 23:44 | Петрич
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Вагалински е велик археолог !
Благодарение на него Петрич става все по известен по света !
Браво Вагалински


28 Юли 2023 09:50 | дърт пезевенк
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Стефанав, нямя как да знаеш за това което твърдиш. Факт е че от т. н. прабългари дошли преко Дунава са останали само руини.


28 Юли 2023 11:26 | dedo
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

така си копат, милиони потънаха в джобовете на бръчков и археолога, петричките улици вече приличат на хераклея, някой ако почне да рови по тях може нещо по ценно от разкопките на хераклея, много се краде в таа държава много


29 Юли 2023 11:54 | dedo
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

в петрич болница няма ама има пари за да копат дупки по рупите, да ви еба майката и боклуците крадливи




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар