Най-следените хора вече са катаджиите

23 март 2015 11:07   3 коментара   9601 прочита


120 автомобила на КАТ вече са оборудвани с камери, които записват всяко действие на униформените

МВР още повече затяга мерките срещу корупцията сред катаджиите, които вече ще имат три нива за контрол, докато проверяват шофьорите на пътя. Въпреки че КАТ е преименуван на Пътна полиция, хората ги наричат все още катаджии.

Всяка една дейност на униформените може да се проследи чрез работните им таблети, джипиеса в служебните коли, а също и чрез камерите, монтирани в тях. В Главна дирекция „Национална полиция“ в София отскоро работи център за мониторинг на автопатрулите, където оператори имат възможност 24 часа в денонощието да следят всички екипи на КАТ в страната, обясни пред "Преса" Росен Рапчев от Пътната полиция. Освен на централно ниво подобни системи се изграждат и във всяка дежурна полицейска част, където обаче ще се управляват само нарядите на съответната областна дирекция.

В оперативния център в София благодарение на джипиес системата излиза информация за всяка патрулка на Пътната полиция, независимо къде се намира тя. Данните дават сведения дали возилото е в движение, или в покой, какъв маршрут е изминало, дори с каква скорост се движи и дали акумулаторът е добре зареден.

Информацията се осъвременява по пет пъти на минута, така че екипът не може да се отклонява от своя район. Освен колите на Пътната полиция в джипиес системата са включени още над 2500 автомобила на МВР, така че те също може да бъдат проследявани.

Второто ниво на контрол и управление на нарядите е чрез автоматизираната информационна система. Всеки патрул на Пътната полиция е снабден с таблет, който се свързва със системата на оперативния център и по този начин се обозначава местонахождението му. След това от централно ниво може да се проследи цялата дейност на пътните полицаи.

Униформените са длъжни да вкарват информация в компютъра за всяка една извършена проверка - на какво основание е спрян шофьорът, неговите данни и дали има установено нарушение. От МВР демонстрираха пред „Преса“ как работи автоматизираната система: служител в оперативния център въведе произволен номер на патрул в Перник и на екрана излязоха всички извършени от него проверки по време на смяната му. За по-малко от осем часа полицейският екип бе съставил три акта и 10 фиша за различни нарушения.

Третата степен на контрол е най-надеждната, тъй като представлява онлайн наблюдение в реално време на патрулите. Това означава, че от дежурната част могат да гледат като на кино какво работят и дори какво си говорят униформените, докато са на смяна. В момента тази система работи в тестови режим, като официалният й старт ще бъде след дни.

Онлайн наблюдението е възможно заради монтираните в патрулките три камери и микрофон. Със записваща техника вече са оборудвани 120 коли на Пътната полиция. Дистанционният контрол върху екипите обаче няма да е нонстоп, както бе разяснено преди време. Оказа се, че МВР няма ресурс да следи катаджиите денонощно. Това ще става само ако срещу тях има жалба или разследване. Записите от всяка смяна се пазели на сървъри и във всеки един момент можели да бъдат преглеждани. В МВР смятат, че самото наличие на записваща техника има дисциплиниращ ефект и никой не би си позволил да взема пари, като знае, че го записват.

Освен срещу корупцията системите за мониторинг имат и друго предназначение - те дават насоки кой колко ефективно работи и къде са най-конфликтните точки на пътя./ Bpost


Още за: КАТ   мерки   корупция   Още от: Общество

Принтирай статия
3 коментара
23 Март 2015 14:41 | TT
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

В Гърция нямат камери по колите, но никой не се похвалил, че се е измъкнал с рушвет.


23 Март 2015 15:33 | КАТ
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Е ние ще докажем на гърците, че може пак да взимаме рушвет, въпреки всичкита технология. Та това са си наши пари.


23 Март 2015 15:50 | 321
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Час по скоро да сложат камери и на ДАИ. Тея от времето на Джери не са се спрели да изнудват тираджийте.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар