Дъждът отнесе три моста и прекъсна пътя за ГКПП - Гюешево, пренасочиха трафика към Македония през ГКПП - Логодаш и ГКПП - Златарево

11 ноември 2009 00:20   6426 прочита
Кметът на Кюстендил Петър Паунов заедно с областния управител Любомир Анчев прекараха почти целия ден на мястото на инцидента
Кметът на Кюстендил Петър Паунов заедно с областния управител Любомир Анчев прекараха почти целия ден на мястото на инцидента


Кметът на Кюстендил Петър Паунов заедно с областния управител Любомир Анчев прекараха почти целия ден на мястото на инцидента

Без ток са 26 села, река Бистрица не е била толкова пълноводна от 25 години, заплашена сградата на ВЕЦ “Гърляно”, охраната на минен комплекс “Осогово” във воден обръч, дежурните митничари и гранични полицаи ще бъдат сменяни с високопроходими автомобили

Дъждът отнесе три моста в Кюстендилско и затвори пътя към ГКПП - Гюешево, без ток и връзка с областния център са и живеещите в малката планинска община Трекляно.

Вчера около 10 часа предиобед водите на река Бистрица подкопаха основите на моста в центъра на село Гърляно и затвориха пътя за ГКПП - Гюешево. Малко по-късно стана ясно, че и мостът в с. Ръсово се е срутил. За селото обаче има обиколен път, по който могат да се придвижват хора и техника, обясниха от Гражданска защита.

Около 14 часа аварийните екипи на община Кюстендил докладваха на кмета Петър Паунов, че и мостът в с. Николичевци се е срутил.

Без електрозахранване са 26 села в областта. Двадесетина човека от селата около границата, слезли сутринта рано-рано на пазар в областния град от Гюешево, не могат да се приберат по домовете си.

Сутринта около 7 часа, когато тръгнах за работа, видях, че нивото на реката е застрашително високо, и първото нещо, което направих, бе да алармирам на тел. 112, че има опасност придошлите води на река Бистрица да отнесат моста в центъра на Гърляно и да прекъснат пътя за границата, каза кметът на селото Велизар Енчев.

През това време по моста минавали градските автобуси и смените на Гранична полиция и митниците.

Около 10 часа на място пристигна градоначалникът на Кюстендил Петър Паунов заедно с директора на ОД на МВР комисар Георги Джоглев, шефа на Гражданска защита Цоне Григоров, областния управител Любомир Анчев и секретаря на кметската администрация в Кюстендил Борислав Крумов.

С пристигането си аварийно-спасителният отряд на ГЗ отряза мантинелата от едната страна на пътя, за да не пропадне в придошлите води на реката и да не запуши моста, обясни Паунов. Открихме и архитекта, който е проектирал съоръжението. За да спасим моста от срутване, трябва да насипем огромни бетонни блокове в едната част от реката, обясни градоначалникът.

Мостът е строен от местен човек, бай Стойне, през 60-те години на миналия век. Тогава съоръжението е било покрито с трошен камък и е издържало изпитанията на времето досега. Когато разшириха пътя за границата, върху стария мост поставиха хубава настилка, отстрани изляха бетон, за да го направят по-широк, обясни селският кмет, който е неизменно на този пост през годините на демокрацията.

Според Венелин Енчев подобно прииждане на водите на реката, която през лятото почти пресъхва, не е имало от 25 години.

Положението е бедствено, тъй като нивото на река Бистрица се покачи двойно, има опасност административната сграда на ВЕЦ "Гърляно" до селото също да рухне, заплаха има и за водопроводната мрежа на Кюстендил, която не може да поеме огромните водни маси, стичащи се от водохващането над село Гърляно, обясниха специалистите.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар