Дискусия в ЮЗУ "Неофит Рилски" за трансгранично прилагане на иновативни технологии

10 май 2012 00:02   1 коментар   19520 прочита
Момент от откриването на дискусията
Момент от откриването на дискусията


Момент от откриването на дискусията

За 30 фирми ще бъде разработен и предоставен план за действие за намаляване на разходите, на 10 пък експерти ще приложат програми за действие

Организираният от Стопанския факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски" преди няколко дни уъркшоп на тема "Иновационни технологии за намаляване на оперативните разходи във вашето предприятие" бе част от поредицата подобни прояви в Южна България и Северна Гърция в рамките на проект "Трансгранично прилагане на иновативни технологии за намаляване на разходите - CROSS-INNO-CUT". Проектът е съфинансиран от Европейския съюз (Европейски фонд за регионално развитие) и националните фондове на Гърция и България чрез Програмата за европейско териториално сътрудничество "Гърция-България 2007-2013".

От страна на бизнеса като партньори по проекта от гръцка страна участваха Стопанската камара на Източна Македония и Тракия, Федерацията на индустриите на Родопи, Съюза на индустрията и промишлеността - Ксанти и Федерация на индустриите на Еврос, а от българска - стопанските камари в Петрич и Кърджали. ЮЗУ "Неофит Рилски" и университета "Аристотел" в Солун участват в проекта като водещи образователни и научни центрове в регионите на Южна България и Северна Гърция. Това съобщи ръководителят на екипа от българска страна доц. д-р Десислава Стоилова, зам. декан на Стопанския факултет при ЮЗУ "Неофит Рилски".

Както уточни тя, в рамките на проекта екип от експерти от Центъра за градски и регионални иновативни изследвания (URENIO) към университета "Аристотел" в гр. Солун (Гърция) и преподаватели от Стопанския факултет и Правно-историческия факултет при университета в Благоевград разработват иновативни технологии (инструменти и процеси) за намаляване на разходите в предприятията.

Гръцките и българските фирми, които ще се включат в проект "CROSS-INNO-CUT", ще могат безвъзмездно да се възползват от редица предимства, каза още доц. Стоилова. В 100 фирми избрани експерти ще направят подробен анализ чрез използването на иновативен дигитален инструментариум с цел определяне на областите с най-високи разходи. След това за 30 фирми ще бъде разработен и предоставен план за намаляване на разходите и накрая в 10 избрани фирми експертите ще приложат на практика разработения план за действие, при което ще бъдат постигнати реални резултати, уточни доц. Стоилова.

В мениджърския екип по проекта участват още доц. д-р Преслав Димитров, зам. декан на Стопанския факултет, доц. д-р Габриела Белова, декан на Правно-историческия факултет, доц. д-р Николай Марин, зам. декан на Правно-историческия факултет, и др.


Още за: уъркшоп   технологии   ЮЗУ   Още от: Общество

Принтирай статия
1 коментар
11 Май 2012 13:40 | Фанети Мазакура
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Нямате нито един технократ, мушмороци! Колко от вас са стъпвали поне в истинско индустриално предприятие? Пак ще преливате от пусто в празно и ще разтягате локуми на екскурзийки тук и там...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар