Ози Озбърн премина през ад заради това заболяване, а симптомите се разкриват, когато е твърде късно: Невролози предупреждават за четири ключови сигнала

Певецът Ози Озбърн се бореше с болестта на Паркинсон в продължение на пет години, а лекарите дълго време търсеха истинската причина за влошаващото се здраве на детето му.
Вчера ни напусна Ози Озбърн, популярният „Принц на мрака“, който години наред се бореше с болестта на Паркинсон.
В началото се появиха множество здравословни проблеми, но причината за тях беше много трудна за откриване и едва през 2020 г. лекарите поставиха диагноза. Вокалистът на групата „Black Sabbath“ беше принуден да отмени множество участия, озова се в инвалидна количка и с напредването на болестта му ставаше все по-трудно да говори.
А именно, невролозите посочват, че е много трудно да се открие болестта на Паркинсон, особено защото няма установена процедура, а симптомите са лесни за разбиране.
Болестта на Паркинсон е невродегенеративно заболяване, което най-често се среща при хора над 60-годишна възраст. Това разстройство се характеризира със смъртта на нервните клетки, отговорни за производството на допамин, невротрансмитер, който е от решаващо значение за предаването на сигнали в мозъка и контрола на движението.
Болестта на Паркинсон не се появява в момента, в който се появят неконтролирани движения, а много по-рано. Заболяването може да се развива месеци или дори години, преди пациентите да забележат първите симптоми.
В момента няма абсолютно лечение за болестта на Паркинсон, но има ефективни лечения, насочени към контролиране на симптомите и значително подобряване на живота на пациентите.
Диагностицирането на болестта на Паркинсон в ранен етап е важно в усилията за осигуряване на пациентите на терапия възможно най-скоро, за която се смята, че забавя заболяването.
С други думи, ранната диагностика има за цел:
- да се облекчи протичането на заболяването;
- да се намали степента на инвалидност;
- да се намалят потенциалните проблеми в бъдеще.
4 ключови симптома
Това, което прави болестта на Паркинсон специфична и трудна за разпознаване, е, че няма специфични биомаркери или диагностични процедури, които могат да открият нейното наличие.
Диагнозата се поставя въз основа на идентифициране на ранните симптоми на заболяването и преглед от специалист.
Има четири ключови симптома, които могат да показват това заболяване.
Това са:
- тремор на ръцете, краката, челюстта;
- мускулна скованост;
- забавени движения;
- нарушено равновесие или координация на движенията.
Наследствено ли е заболяването?
В продължение на десетилетия се смяташе, че болестта на Паркинсон не е наследствена, като се има предвид, че наследствената форма би била разпозната в редки случаи.
Въпреки това, днес се смята, че между 10 и 15 процента от страдащите притежават определена генетична основа, която допринася за развитието на това заболяване.
Това осъзнаване има дълбоки последици за диагностиката, мониторинга и стратегията за лечение, подчертавайки важността на разбирането на генетичните фактори в контекста на болестта на Паркинсон.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.