Нов стимул: Алкохолици чистят улиците на Амстердам срещу заплащане в бира

07 ноември 2013 17:25   1 коментар   19579 прочита


Алкохолици чистят улиците на Амстердам срещу заплащане в бира и тютюн в рамките на програма, спонсорирана от държавните власти и от дарения, предаде БТА. В 9:00 часа сутринта под градински навес зад къща в квартал на Амстердам, с бира в ръка и фас в устата десетина хронични алкохолици се готвят да отидат да почистят околните улици. Заплащането им за деня е десет евро, половин пакет тютюн с хартия за свиване на цигари и кутийки бира, които да изпият на място - две за сутринта, две по обед и една в края на деня. „Става дума за група хронични алкохолици, които са отговорни за нарушаването на реда в Източния парк в Амстердам: сбивания, шум, не особено приятни забележки към жените", обяснява Гери Холтерман, натоварена с проекта на Фондация „Дъга”.

„Целта беше да се занимават с нещо, да ги накараме да правят друго, за да не създават повече проблеми в парка", обяснява тя, като уточнява, че участниците в проекта са разделени на две групи по десетина човека. Всяка група работи по 3 дни в седмицата. Седнала на голяма маса, Гери отбелязва грижливо какво консумира всеки, за да гарантира, че никой няма да пие прекомерно. Царува атмосфера на доверие: ако Гери е на обиколка, самите алкохолици отбелязват консумацията си, без да мамят. „Мисля, че мога да кажа от името на групата, че ако не ни даваха бира, нямаше да идваме", уверява Франк, облечен в оранжево луминисцентно облекло, с торба за отпадъци и щипка за събирането им в ръка.

„Имаме нужда от алкохол, за да функционираме, това е недостатъкът на хроничния алкохолизъм", добавя 45-годишният мъж, който казва, че е бил в затвора за насилие, никога не е работил и няма официален адрес. По обяд, на връщане в дома на кварталната асоциация, те получават още две бири и топла храна. След това тръгват за нова обиколка на квартала следобед. Денят приключва с последна бира в кварталната асоциация, а чистачите си тръгват към 15:30 часа. „Трябва да се погледне от тази страна: всички печелят", твърди Гери. „Те вече не са в парка, пият по-малко, хранят се по-добре и имат занимание за деня". Участниците в проекта заявяват, че са много доволни. Всъщност участието им е доброволно. „Това вкарва малко ред в нашия живот", казва един от тях, пожелал анонимност. „Много от нас не са имали подредба в живота си от много години, това ни е непознато и смятам, че ни е от полза", добавя Франк. Що се отнася до жителите на квартала, те също изглеждат доволни, а някои поздравяват чистачите, докато минават.

„Правят нещо полезно, вместо да се влачат в парка", казва дама от прага на дома си. Що се отнася до ефекта на проекта върху консумацията им на алкохол обаче, мненията се различават рязко. „Когато се върна у дома, денят ми е бил зает и не винаги имам желание да пия", казва 48-годишният бивш хлебар Винсент. „Освен това има и известно удовлетворение, усещането за свършена работа, че даваме своя принос за обществото, въпреки че пием", добавя той. „Това, което също е добре, е, че ни дават лека бира, от 5%, а не бира от 11% или 12%, каквато можеше да пия преди", казва още Винсент. Франк обаче не толкова голям оптимист:

„Сега със сигурност пием по по-подреден начин, но не мисля, че пием по-малко. Когато излезеш оттук, отиваш в супермаркета и превръщаш банкнотата си от 10 евро в бири, а в другите дни просто се връщаме към навиците си", признава той. - profit.bg


Още за: алкохол   улици   заплащане   Още от: Любопитно

Принтирай статия
1 коментар
07 Ноември 2013 22:51 | АДАМО
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Моя колега Джайката чисти ли или е станал Травестит.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар