Археологът Овчаров посочи гроба на цар Петър. Дали е прав?

06 ноември 2013 15:23   1 коментар   6559 прочита


Проф. Николай Овчаров смята, че на това място във Велики Преслав е имало мавзолей със саркофага на цар Петър, а парчето е от неговия мраморен капак. По украсен керамичен водопровод е пренасял питейната вода във Велики Преслав.

Българският цар Петър (927-969 г.) е бил погребан под пода на кръстокуполна църква мавзолей в старата столица Велики Преслав в мраморен саркофаг, но от него е запазено само парче от капака.

Тази своя хипотеза, базирана на дълго събирани исторически данни, обяви вчера пред журналисти проф. Николай Овчаров. Археологът допълни, че мястото ще бъде обозначено като гроба на българския владетел: "Ако друг намери гроба на цар Петър, съм готов да се откажа.", пише Труд.

Храмът мавзолей се намира на площад до патриаршеската църква и има пряка връзка с дворците. За да бъде издигнат, е била унищожена първичната оградна стена. Важен "коз" за твърдението на проф. Овчаров е и откритият в храма стенопис на ангел - най-ранният стенопис в българското изкуство от втората половина на X век.

Реставрацията му е отнела две години, но вече е експониран под капак на открито. До него е парчето от саркофага, на което личи част от нимб. Артефактите са включени в проекта "Векът на цар Симеон оживява", в който са инвестирани 2,7 млн.лв. Надграждат се сгради, находките се връщат на местата им, за да могат туристите да добият по-добра представа за блясъка на втората българска столица.

Според проф. Овчаров цар Петър е незаслужено подценявана личност за сметка на неговите предшественици: "Борис и Симеон полагат основите, но благоустройството на Преслав става при мирното управление на цар Петър. Ще настоявам да сложим табелка, че това място е предполагаемият мавзолей на големия български цар Петър."

Археологът твърди, че откритите от учените сгради трябва да се свързват и с историческите личности. Затова в Преслав ще бъде експониран и варовиковият саркофаг, в който според стара хипотеза е погребан цар Борис I Михаил.

Като изключим гроба на хан Кубрат в Малая Перешчепина, Украйна, досега няма 100% сигурност за мястото на погребението на нито един български владетел. Не са откривани писмени сведения. Затова според проф. Овчаров експонирането на гробовете на двама от тях, макар и само като хипотези, ще е от полза за предствянето на Велики Преслав.

Вчера работници дооформяха със съвременни материали старите плочници и сгради. Най-новата археологическа находка е подземен керамичен водопровод, изкусно украсен с вълнообразни врязани линии. Той също ще бъде изложен на открито под прозрачен капак.

Според откривателя на водопровода, археолога Ангел Конаклиев, в дворцовата си част Преслав е разполагал с уникални водопреносни мрежи, канализационни съоръжения и дренажи. Загубите на вода със сигурност са били по-малки от сегашните, убедени са историците.


Още за: гроб   цар   място   Още от: Любопитно

Принтирай статия
1 коментар
06 Ноември 2013 19:13 | Евгени
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Надявам се да е прав професора!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар