Американски учени: Радиацията в някои райони на Маршаловите острови е по-висока от тази в Чернобил

21 юли 2019 09:49   4967 прочита


Радиационните нива в някои райони на Маршаловите острови в централната част на Тихия океан, където САЩ провежда ядрени опити по време на Студената война, са много по-високи, отколкото в районите, засегнати от ядрени бедствия в Чернобил и Фукушима. Това става ясно от нови изследвания на Колумбийския университет.

Три проучвания, водени от Емлин Хюз и Малвин Рудърман от Колумбийския център за ядрени изследвания, показват, че концентрацията на ядрени изотопи в някои райони е значително над допустимия праг на експозиция, установен в споразуменията между САЩ и Република Маршалови острови. Измерени са проби от почвата, океанските седименти и разнообразни плодове.

В периода между 1946 и 1958 г. Съединените щати взривяват над 70 ядрени бомби в Тихия океан. Това води до високо замърсяване на островите, разположени по средата между Австралия и Хавай. Най-голямата ядрена детонация, „Замъкът Браво“, е 1000 пъти по-мощна, от която и да е от бомбите, пуснати в японските градове Хирошима и Нагасаки.

Населението на Маршаловите острови отбелязва бърз растеж след края на 60-те години. По-голямата част живее на два пренаселени острова, като нямат възможността да се завърнат по родните си места поради високите нива на радиация. Най-много отлагания на ядрени частици има в атолите (ниски коралови острови) Бикини, Ениветок, Ронгелап и Утирик.

„Въз основа на нашите резултати заключаваме, че за да се осигури безопасното пребиваване на определени острови, трябва да се постигне екологично възстановяване на региона, за да се избегне потенциално вредното излагане на радиация.“, споделят авторите на изследването.

Проучванията са публикувани на 15 юли в докладите на Националната академия на науките на САЩ. /media.framar.bg


Още за: нива   райони   острови   Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар