Зелената енергия привлече в България инвестиции от спекуланти от цял свят
6318 прочитаИзказване на министърът на икономиката Делян Добрев
Поскъпването на тока с 8% (от общо 13%) се дължи на задължителните плащания за тока, изкупен от слънчевите инсталации, които са включени към енергийната система само през последните два месеца.
Ако не беше зелената енергия, поскъпването щеше да е едва с 5 на сто, заяви пред Нова телевизия министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Зелената енергия привлече в България инвестиции от спекуланти от цял свят, добави той.
Приетият през 2007 година Закон за възобновяемите енергийни източници е гарантирал изкупуването на зелената енергия за срок от 25 години на цена от 800 лева за мегавата, това е 20 пъти над цената от другите мощности, посочи Добрев. Заварихме договори за изкупуване на 12 000 мегавата, сключихме за 600 мегавата. Освен това намалихме цената от 699 на 485 лева и намалихме срока от 25 на 20 години, допълни министърът.
Добрев смята, че ДКЕВР наистина е допуснала грешка, защото не е изискала цялостна информация от електроразпределителните дружества (ЕРП) за количествата ток, които ще изкупят от ВЕИ, откъдето е дошло допълнителното увеличение.
Завчера парламентът прие промени в Закона за енергетиката, с който даде възможност на ДКЕВР да променя преференциалните цени за изкупуване на електроенергия от възобновяеми източници по-често от утвърдения до момента едногодишен период. Това регулаторът ще може да прави и когато констатира съществено изменение на ценообразуващите елементи.
Дългосрочните договори с американските централи "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3", както и "Софийска вода" могат да се прекратят, но неустойките са изключително високи, каза още той.







27
"През 2008 г. правителството на Тройната коалиция е подписала договори със срок от 25 години за изкупуване на енергия от възобновяеми източници. Тя обаче е 20 пъти по-скъпа от тази, която произвежда АЕЦ „Козлодуй". "
КЪДЕ Е ИСТИНАТА ЗА ПОДПИСАНИТЕ ДОГОВОРИ?????
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.