Започна Рамазан за много страни в Близкия изток и Азия

29 юни 2014 11:15   4498 прочита
Тринадесет арабски държави започват свещения месец Рамазан. Сн.: EPA/БГНЕС
Тринадесет арабски държави започват свещения месец Рамазан. Сн.: EPA/БГНЕС


Тринадесет арабски държави започват свещения месец Рамазан. Сн.: EPA/БГНЕС

Свещеният месец на мюсюлманските пости - рамазанът, започва днес в Саудитска Арабия, Йордания, Египет, Обединените арабски емирства, Кувейт, Сирия, Оман и Катар

В Йемен и редица европейски страни рамазанът започна ден по-рано.

Днес обаче е началото му и за милиони привърженици на исляма в Азия, например в Малайзия, Индонезия, Афганистан, Филипините и Шри Ланка, отбелязва БТА.

През този месец от 1435 година по лунния календар мюсюлманите ще се въздържат през светлото време на денонощието от приемане на храна и течности, няма да пушат, нито ще правят секс. След залез слънце започва разговяване, т. нар. ифтар.

Препоръчва се правоверните отпърво да утолят глада и жаждата си с вода, фурми с мляко, орехи, мед и чак след вечерната молитва да седнат на богата трапеза.

Пиршеството понякога се проточва до сутринта и приключва със "сухур" - последно хапване преди новия ден.

Нощите през рамазана по традиция се прекарват в гуляи, ходене по гости или гледане на телевизия в семеен кръг.

Различните канали в борба за по-висок рейтинг пускат пилотни епизоди на нови сапунки и различни забавни шоута.

Сред петте стълба на исляма - основните му ценности, е предписанието всички да прекарват това време в молитви, да четат Корана, да раздават милостиня ("зекят") на бедните и да разпъват за тях маси с почерпка за "ифтар" направо на улиците.

Смята се, че през рамазана Аллах взема решения за хорските съдби. Затова тогава повече отвсякога е важно да се спазват повелите на исляма. По време на постите трябва да бъдат забравени всички разпри и вражди, враговете да приберат сабите в каниите, а приятелите щедро да се гощават помежду си, без да забравят и ограбените от съдбата.

Из улиците в Кайро още от петък нареждат рамазански трапези за всички желаещи. По щандовете в супермаркетите се предлагат все повече ядки и сушени плодове, също и традиционните в арабския свят пресовани кайсии - полуфабрикат за приготвяне на плодов сок, с който да започне "ифтарът". За този месец магазините, учрежденията и държавните структури въвеждат и промени в работното време.

През рамазана арабите украсяват къщите си с гирлянди, неонови звезди и полумесеци. Някои - най-вече в Страната на пирамидите, окачват като символ на празника специални фенери - фануса, край входа и още къде ли не.

Тази година обаче свещеният месец в Египет е помрачен от непоносими жеги, надхвърлящи 40 градуса в Кайро - за правоверните никак не е лесно да остават до залез без капка вода в устата. За да ги облекчат, властите върнаха за месец зимното време в страната - така разговяването идва час по-рано, добавя ИТАР-ТАСС.

Междувременно в Индонезия - най-голямата мюсюлманска страна в света с 225 милиона правоверни сред общо 250-милионното население, радикални ислямистки групировки заплашват с нападения баровете, които продължат през рамазана да продават алкохол (забранен от исляма) или останат отворени до късно през нощта, информира Франс прес.

Салим Алатас - водач на екстремисткия Фронт на защитниците на исляма в столицата Джакарта, обещава групировката да следи през рамазана "всички неморални дейности" и щом властите бездействат, да полага всички усилия за спирането им, използвайки "свои собствени методи". Тези заплахи обаче не правят особено впечатление в страната, където се изповядва умерен ислям, а футболът е твърде популярен. Запалянковците нахлуват на тълпи в баровете из Джакарта, пълни с индонезийци и имигранти. Всички ентусиазирано се втренчват в телевизионните екрани, за да гледат поредните мачове от световното първенство в Бразилия.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар