Задължителното изучаване на майчин език в училищата под въпрос

09 юни 2012 00:14   3 коментара   9401 прочита
С. Игнатов
С. Игнатов


С. Игнатов

Преминаването в по-горен клас на ученици, които завършват с двойка по един предмет, е част от континенталната образователна система и това е много добра мярка срещу ранното отпадане от училище, заяви в сутрешния блок на Нова телевизия министърът на образованието Сергей Игнатов, след като завчера депутатите гласуваха на първо четене проектозакона за предучилищното и училищното образование.

Той посочи, че не трябва да отпада от училище дете, което може да има талант в друга област. Такава опасност можело да има и при ученици, в чиито семейства няма “дълбоки образователни традиции” и неуспехът по един предмет можело да ги остави извън училище.

Преминаването на професионалните гимназии към общините Игнатов защити с аргумента, че по места имат по-добра представа какво образование е нужно на местния бизнес. Той посочи, че по региони в годините са отпаднали доста видове производства, по които все още се прави обучение.

При гласуването на проекта вчера депутати от БСП коментираха, че прехвърлянето на държавните професионални училища на общините може да закрие част от тях. Общините нямали погледа на държавата за развитието на училището и образователните нужди на държавата.

Игнатов посочи, че предстои да се обсъди поставеният от депутати на ДПС въпрос за обучението по майчин език. Лютви Местан посочи, че има сериозен пропуск в закона, свързан с правото на децата да учат освен официалния език на държавата, и родния си.

Проектът в момента предвижда изучаване по желание на майчин език до 4 часа седмично.

Министърът попита риторично, след като по думите на депутата качеството на преподаването на майчин език е лошо, то тогава какво би се случило, ако преподаването му стане задължително. Игнатов посочи и че ако в проекта се запише, че това е задължително, преподаватели ще трябва да се осигурят и за другите етнически общности. Министърът призова да не се прави деление на майчин и на държавен език.

3 коментара
09 Юни 2012 14:29 | ПОГНУСЕНА ОТ ТОВА ПРАВИТ
Оценка:
6
 (
8
 гласа)

УЖАС СЛЕД УЖАС! АМИ ТОВА Е БЪЛГАРИЯ, БЕ! КОЙТО ИСКА ДА СИ УЧИ ДРУГ ЕЗИК - ДА СИ НАПРАВИ ЕДНО НЕДЕЛНО УЧИЛИЩЕ, ПЪК И В КЪЩИ ДА МУ ГОВОРЯТ НА МАЙЧИНИЯ МУ ЕЗИК! КАКВО, БЕ МИНИСТЪРЧЕ! КАКВОТО ТИ СВИРЯТ, ТИ ТОВА ИГРАЕШ . БЕШЕ СЕ ...НЯМЯМ ДУМИ, БЕШЕ СЕ ВДЪХНОВИЛ ОТ ПЕСНИТЕ НА ТОВА ЧУЧЕЛО - АЗИС21 НАЛИ? БРЕ КОЛКО СИ "КУЛТУРЕН" И КОЛКО МНОГО СИ ПРОСТ! ЗА КАКВО СИ МИНИСТЪР БЕ, СИНЕ МАЙЧИН?! КОЙ ВИ ВНУШИ, ЧЕ ОТ ВСЯКО ДЪРВО СТАВА СВИРКА?! ТИ НЕ ДИ ЗА ПЪРВОНАЧАЛЕН ДАСКАЛ ДОРИ! ЗА ТЕБЕ ТОВА Е ГОЛЯМО НЕЩО! ВЗЕЛИ ТА ТЕ НАПРАВИЛИ И МИНИСТЪР ОТГОРЕ! О, СВЕЩЕНА ПРОСТОТА! ДА НЕ ЗНАЕШ ДА ЗАЩИТИШ ПОЗИЦИИТЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК И НА БЪЛГАРСКАТА МЛАДЕЖ! ОЛИГОФРЕН! МАРШ ОТ ТАМ! ТИ И НЕКАДЪРНАТА ВИ ПРАВИТЕЛСТВО СТЕ ЗА ОБЕСВАНЕ! ОНЗИ ПЪК - ДРУГИЯ УМНИК - ТРЪГНАЛ МАГИСТРАЛИ ДА СТРОИ, ПЪК НАРОДА НИ НЯМА КАКВА ДА СЛОЖИ НА ТРАПЕЗАТА СИ! ИЗОБЩО ТОВА ПРЕСТЪПНИЦИ, ОБЛЕЧЕНИ ВЪВ ВЛАСТ!


09 Юни 2012 22:50 | майчин език!?!!!
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Дали пък вместо да се обсъждат глупави проекто-закони, не е крайно време от националния телевизионен ефир да се махнат новините на турски език!?
Приискало им се да учат турски! При това, ние, българите, да им плащаме обучението! Ми що не, то явно 5 века робство не са ни достатъчни!!! Брей, нахалсто!!!
Да си ходят в Турция да си учат какъвто език им душа желае!!!


10 Юни 2012 19:16 | y
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Българският народ не трябва да плаща за този маичин език, нека който иска да научи нещо различно, да си плати.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар