Стотици хиляди недействителни бюлетини, Дончев се извини

Над 460 000 са невалидните бюлетини за общински съветници и повече от 175 000 - за кмет, на първия тур на изборите - сочат неокончателни данни, съобщи "24 часа"
Продължава повторното въвеждане на протоколите, но председателят на "Информационно обслужване" проф. Михаил Константинов потвърди пред БНТ подобни данни. Според него недействителните гласове за избор на кмет били в нормите за ЕС, но не и тези за общински съветници. Ако данните се потвърдят от ЦИК, това ще означава, че недействителните гласове за общинарите са 14%, което е рекорден брой.
Само 36 894 броя са недействителните бюлетини на изборите за Столичен общински съвет, сочат официалните данни на Общинската избирателна комисия (ОИК).
Големият брой ненедействителни бюлетини се дължи на технологията на гласуване, коментира тази сутрин пред БНР говорителят на ЦИК Цветозар Томов:
"Високият процент невалидни бюлетини следва да се анализира като се отчита обстоятелството, че в много случаи хора, които не искат да гласуват за определен избор, са получавали бюлетина, защото се подписват в един избирателен списък и имат право да получат всички бюлетини, с които да гласуват. Когато не се възползват от правото си да гласуват за някой от видовете избори, техният глас става недействителен. Това води до по-голямо натрупване на недействителни бюлетини отколкото, ако изборът беше единичен".
Според Томов трябва да се търсят възможности да се опростят протоколите.
Той призна и за проблем при отразяването на преференциите. По думите му единствената възможна процедура е тези кандидати, които се чувстват засегнати, да обжалват решението на общинските комисии в Административния съд.
ЦИК ще направи анализ на несъответствията в цялата страна и ще го публикува, увери той.
"Вторият тур на изборите ще бъде значително по-лека задача за секционните и общинските избирателни комисии. Надявам се, че този път предаването на изборните книжа ще мине значително по-гладко", каза още говорителят на ЦИК. -----
Това, което се случи в „Арена Армеец” е не само проблем, това е позор и не бива да се повтаря, коментира междувременно пред Нова ТВ вицепремиерът Томислав Дончев, който отговаря за организацията на изборите.
„Гледам телевизия в последните дни, каквото и да ми коства, и има един много интересен феномен. Изказват се различни категории хора и излиза, че сме влезли в прехвърляне на вината на другия. Няма нито един виновен”, заяви Дончев.
Според него това, което се случи, е заложено в законодателството за изборите, но е и в следствие на грешни решения през август месец и лошата организация в София.
По повод причината членовете на ОИК да не бъдат пускани да излязат извън сградата на „Арена Армеец” вицепремиерът коментира:
„Това е голяма ирония, когато демокрацията влиза в конфликт с гражданските права”.
Дончев подчерта, че през целия следизборен ден правителството е правило системни опити да намери решение, призовавайки и дори молейки хората да бъдат пуснати.
„Някой трябваше да каже на хората: Извинявайте!”, добави Дончев и се извини на гражданите за това, че са били заключени.
Той добави, че накрая отговорен може да бъде и той, но това не е вярно. Според него най-дълбоката отговорност е на разпоредбите в законодателството.
"Кризата в "Арена Армеец" няма да се повтори след балотажа. Това, което се случи, беше безпрецедентно, но предвидимо. Бомбите са заложени още в Изборния кодекс, в който са намалени представителите на ОИК”, заяви от своя страна столичният кмет Йорданка Фандъкова пред bTV.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.