Предлагат да бъде направен международен одит на сметките за ток

16 март 2013 18:19   2863 прочита
Асен Василев е предложил енергетиката да бъде отделена в ново министерство, но се оказало, че това е много трудно да стане. Сн.: БГНЕС
Асен Василев е предложил енергетиката да бъде отделена в ново министерство, но се оказало, че това е много трудно да стане. Сн.: БГНЕС


Асен Василев е предложил енергетиката да бъде отделена в ново министерство, но се оказало, че това е много трудно да стане. Сн.: БГНЕС

Новият министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев предлага да бъде направен международен одит на сметките за ток, за да се види защо са толкова високи. Според него така ще се види кой на кого и какво плаща, защо го плаща и обосновани ли са разходите.

„На базата на този преглед ще се види как ценовата структура може да бъде променена”, коментира Асен Василев по Нова телевизия. Именно заради високите сметки за ток хиляди хора излязоха да протестират, което доведе до оставка на правителството на Бойко Борисов и до назначаване на служебен кабинет.

Министърът е предложил енергетиката да бъде отделена в ново министерство, но се оказало, че това е много трудно да стане, тъй като минава през акт на народното събрание. „Напълно смятам, че енергетиката е важен отрасъл в икономиката и заслужава особено внимание”, заяви Василев.

Няколко са важните неща в отрасъла. Според министъра първо трябва да се работи внимателно с ДКЕВР, а също така икономически така да се направи системата, че да не могат да се получават неравностойни договори. Второ важно е да се защитят потребителите и те да нямат неравностойни договори с дружествата. Третата задача е управлението на държавните активи в отрасъла.

“Ако обаче определени компании не са си свършили задълженията и има неравнопоставеност на играчите на пазара, ако така да се каже тези компании играят нечестно, ще трябва да започнат да играят честно”, заяви Асен Василев. “Ситуацията е изключително напрегната, но не е напрегната толкова, защото в момента сме в криза, а според мен е напрегната защото хората нямат ясна визия за това как те ще излязат от тази криза и животът им ще стане по-добър, как доходите им ще станат по-високи, какво ще правят, за да получават по-високи доходи. Държавата трябва да работи с бизнеса и да създаде визия за това развитие. Да започне дискусия за създаване на добре платени работни места, какви хора да се обучават, в каква посока да се развиват”, коментира той.

Относно това защо фирмата му е регистрирана в чужбина Василев поясни, че неговите контрагенти изрично държали да не работят с българските власти. Много бързо у нас трябва да се реформира съдебната система, тъй като заради нея инвеститорите ни избягват.

По темата за дълговете, които държавата е натрупала към бизнеса, министър Василев коментира, че размерът на забавените плащания не е толкова голям, колкото се цитира по медиите и че съвместно с министъра на финансите Калин Христов са направени необходимите съгласувания, за да може тези средства да бъдат преведени в срок. В случай на забавяне, Василев намира за основателно бизнесът да иска начисляването на лихва за неполучените навреме средства. По същия повод и държавата може да пледира за лихви по забавени към нея плащания, подчерта Василев.

Новият министър изрази личното си становище и по въпроса за данъка върху лихвите по депозити, наложен от правителството на ГЕРБ по времето, когато Симеон Дянков бе финансов министър. "Тази мярка (с налагане на данъка върху лихвите) няма да доведе до ефекта, който се очакваше от нея и икономически тя е необоснована и неефективна", бяха думите на Асен Василев.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар