Полски имигранти стачкуват срещу ксенофобията на Острова

20 август 2015 11:00   3108 прочита
Камион на кампанията ”Вървете си вкъщи” срещу нелегални имигранти във Великобритания. Сн.: EPA/БГНЕС
Камион на кампанията ”Вървете си вкъщи” срещу нелегални имигранти във Великобритания. Сн.: EPA/БГНЕС


Камион на кампанията ”Вървете си вкъщи” срещу нелегални имигранти във Великобритания. Сн.: EPA/БГНЕС

Хиляди поляци ще участват в първата стачка на имигранти във Великобритания, срещу ксенофобията и липсата на адекватна оценка за техния принос към икономиката.

Стачката е организирана в социалните мрежи. 37% са живеещите в Лондон пришълци, според официалната статистика. Британската столица ще бъде частично блокирана за три часа, а участниците в демонстрацията ще носят червени тениски с надпис "Престанете да ни обвинявате!", предаде БНР.

Повече от 500 хиляди поляци работят в здравеопазването, строителството и общественото хранене. Според британски източници, в Лондон говорещите полски език са около 150 хиляди души. Възможно е към тях да се присъединят и други чужденци, които живеят и работят във Великобритания.

Мотив за протеста е антиполската реторика в медиите и в обществото. Полша е втората държава след Индия, откъдето идват най-много имигранти. Полският е сред най-говорените езици във Великобритания.

Статистика

Годишната нетна миграция във Великобритания за 2014 г. е нараснала до 318 000 души от 209 000 през 2013 г. по данни на националната статистика.

Нетната миграция е резултат от броя на хората, влизащи в страната минус броя на напускащите я. Новите данни сочат, че нетната миграция е достигнала най-високо равнище от десет години.

Миналата година във Великобритания са пристигнали 641 000 имигранти, с над 100 000 повече от 2013 г. Малко повече от половината от тях идват от ЕС. Общо 46 000 румънци и българи са влезли във Великобритания през 2014 г., двойно повече от предишната година. Камерън отдавна настоява, че може да намали нетната миграция до под 100 000 души.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар