Половината от продадените апартаменти "жертва" на кредитна задлъжнялост

14 септември 2011 00:14   1 коментар   8141 прочита


Мъжете между 31 и 40 години най-затруднени при погасяване на вземания, семейни двойки до 50 г. в рисковата група от загуба на жилището си

Финансовите затруднения са причината за над 45% от продавачите на жилища за периода април-август 2011 г. да се разделят с апартамента си. Това показва анализ на АДРЕС Недвижими Имоти за летния период на 2011 година, цитиран от money.bg. Затрудненията при погасяването на ипотечен кредит са накарали 24% от тях да продадат жилището си. Също толкова са решили да потърсят купувач за имота си поради трудности в погасяването на потребителски кредит.

Имотът е бил излишен за 36% от продавачите през това лято, а закриването на инвестиция е накарала около 13% от тях да пристъпят към продажба, сочат още данните. Най-активни и през летните месеци са били сделките в столичния комплекс "Люлин". По-голямата част от тях са били за двустайни и тристайни жилища и са били на стойност от около 620 евро на кв.м.

Интензивен е бил пазарът на имоти и в "Надежда", където квадратният метър през лятото е струвал средно около 600 евро. Сделките в този комплекс обаче са били за по-малки имоти - гарсониери и двустайни.

За около 800 евро на квадрат пък са се продавали жилищата в "Манастирски ливади". С около 100 евро по-евтино са се сключвали сделките в друг активен столичен квартал - “Младост”.

Сред най-активните за пазара на имоти квартали във Варна са "Бриз", където кв.м е струвал около 750 евро през лятото, "Левски" - със средна стойност на квадрат 730 евро, "Младост" - 580 евро, Окръжна болница - 850 евро. Около 890 евро пък е била цената в Цветния квартал на морската ни столица, докато в "Аспарухово" кв.м се е търгувал за около 600 евро.

Хората с трудности при изплащането на кредита си са продавали имоти главно над 50 000-70 000 евро, като за тази сума обикновено са продавали двустайни и тристайни апартаменти. Има и немалко случаи за продажби до 50 000 евро за двустайни жилища, показват данните на компанията.

Същевременно профилът на продавача, срещнал трудности при покриването на дълговете си, е на мъж на средна възраст между 31 и 40 години. Не са малко и семействата между 41 и 50 години, които не са успели да се справят с връщането на дълговете по закупените тристайни жилища.

"Много от продавачите в момента са силно притиснати от обстоятелствата, но трябва да действат разумно и да не се влияят от емоции", коментира ситуацията на жилищния пазар Георги Павлов от агенцията.

"За финансово затруднените в момента е важно да не се стига до съдия-изпълнител, а до решение, което да им донесе колкото е възможно по-малко загуби", допълни той.

Изплащането на жилищни заеми се оказва все по-трудна задача за много кредитополучатели през последните две години, което доведе до ръст на продажбите на ипотекираните жилища. Продажбата днес е по-изгодният ход за онези, които срещат невъзможност при погасяването на кредита си, показва още анализът.

1 коментар
14 Септември 2011 16:34 | Българина
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

С тази безработица, несигорност, малко заплати-унищожават хората Банките, М-тел и др. оператори, кредитните частни и др. -институции или частни лица. хора се самоубиват като мислят, че мъката е сваршила със смърта му, но тя продължава като задължение на наследниците му. Не взимайте кредити, не работете за малки заплати, не взимайте пари на заем. Да си търсим правата пред ЕС, както гърците и др. народности. Гърците вместо да ги приравнят като нас, им дават милиарди. защо не поживеят с нашите заплати и пенсии, докато се оправят. Ние сме били добре финансово, а на гърците дават милиарди. защото си търсят правата и правят стачки. Трябва да подкрепяме и настояваме на Правителството, да се вземат финансови помощи от богатите Дълржави, които имат интерес ние да сме в евросъюзяа. не само дап ни глобават и карат, а да дават. Само несправедливост за нас. Но като сме страхливи и послушни, така ще е. нали е дечокрация и имало справедбливост при нея? Или при Комунизма беше справедливо?




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар