Нашата страна е последна в ЕС по размер на бюджета за правосъдие

27 март 2013 16:00   1 коментар   7893 прочита
Независимостта на правосъдието се оценява най-зле в Словакия. Снимка: архив, Булфото
Независимостта на правосъдието се оценява най-зле в Словакия. Снимка: архив, Булфото


Независимостта на правосъдието се оценява най-зле в Словакия. Снимка: архив, Булфото

България е сред трите държави в Европейския съюз, в които независимостта на правосъдието се оценява най-слабо. Това сочат данни на Световния икономически форум, представени днес от Европейската комисия.

Най-незадоволително е положението в Словакия, на следващо място по лоши резултати е Румъния, следвана от нашата страна.

Най-голяма независимост на правораздавателната система има във Финландия, Холандия и Ирландия.

България се представя по-добре единствено от Люксембург, Швеция, Белгия, Дания и Гърция по отношение на електронното известяване на страните по дадено дело според данни на Европейската комисия за ефективност на правосъдието - орган към Съвета на Европа.

Нашата страна е последна в ЕС по размер на бюджета за правосъдие, като се вземе предвид, че проучването нe разполага с данни за Белгия, Ирландия и Великобритания, отбелязва комисията.

По броя на съдиите спрямо броя на населението нашата страна заема осмо място сред 27-те държави в ЕС. Отново данни липсват за Белгия, Ирландия и Великобритания. България не е предоставила статистика за броя на гражданските и търговските съдебни спорове, завършили с решение.

По брой на адвокатите нашата страна е в средата на класацията, непосредствено до Белгия. България бележи средно равнище на броя на съдиите, които са подложени на задължително обучение, но е сред 11-те страни от ЕС, в които това обучение е единствено на начално ниво.

В областта на независимостта при решаването на спорове по граждански дела нашата страна е на предпоследно място, преди Румъния. По този показател липсват данни за положението в Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта и Словакия.

Европейската комисия отбелязва, че независимостта на съдебната система следва да се разглежда като част от координацията по отношение на икономиката на ЕС. Изследването отчита продължителността на делата, количеството на завършените съдебни процеси, както и на "висящите" дела.

В съобщение на ЕК се отбелязва, че държавите от ЕС сами предоставят данните за проучването, а това, че понякога липсва информация, се дължи основно на липсата на водена национална статистика.

Комисията допълва, че всяко съдебно решение в държавите от ЕС се възприема като присъда на съд от Общността, а често процесите засягат правата на потребителите, електронната търговия, обществените поръчки, защитата на околната среда, интелектуалната собственост - части от единния пазар. Очаква се представените днес резултати да повлияят на решенията за финансова подкрепа в осигуряването на независимостта на европейската съдебна система чрез бюджета на ЕС до 2020 година.

ЕК изрично отбелязва, че наблюдението на съдебните системи в ЕС не отменя механизма за сътрудничество и проверка, с който от 2007 г. се оценяват правосъдието и вътрешният ред в България и в Румъния.

В обобщението на представените данни се посочва, че в една трета от държавите от ЕС продължителността на съдебните дела е два пъти по-голяма от средното равнище за Общността, което води до множество "висящи" случаи. Комисията намира, че съкращаването на сроковете на съдебните производства следва да бъде изведено в приоритет, като по този начин да бъдат насърчени инвеститорите и средата за бизнес. Друга препоръка е по-често за решаването на споровете да бъдат използвани извънсъдебните похвати като посредничеството, отбелязва БТА.

източник: dnes.bg

1 коментар
28 Март 2013 11:53 | безпристна
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Нашата правосъдна система и този бюджет не заслужава!!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар