Москов: Хората, които бият лекарите, антифашисти ли са

09 декември 2014 12:00   4176 прочита
Д-р Петър Москов на посещение в болница. Сн.: Facebook
Д-р Петър Москов на посещение в болница. Сн.: Facebook


Д-р Петър Москов на посещение в болница. Сн.: Facebook

Ако възможността да лекуваш се нарича фашизъм, хората, които бият лекарите, антифашисти ли са, попита здравният министър по повод обвиненията, че е расист.

Вчера от Българския хелзинкски комитет (БХК) осъдиха като "расистка заплаха" изказването на Петър Москов, че eкипи на Спешната помощ няма да реагират на повиквания в ромските махали, докато не бъде гарантирана тяхната сигурност.

"От понеделник екипите ще влизат в ромските махали, само след като са постигнали споразумение с местните лидери. Другият вариант е екипите да влизат с полиция", заяви министърът.

Пред bTV тази сутрин Москов коментира, че работата на БХК е да защитава правата на хората и той няма спор с тях, но има с всеки, който нарича мерките за охрана на линейките расизъм и фашизъм.

Все пак министърът се извини за част от думите си, предизвикали реакции в обществото.

"Но смисълът остава същият. За част от тях си взимам бележка и поднасям извиненията си, ако са били по-силни думи, но това, от което няма да отстъпя е, че насилие върху лекарите няма да допусна с цената на каквото и да било, защото това е в интерес на всички нас като общество, на пациентите", поясни той.

По обвиненията, че нарушава конституцията, има дискриминационно отношение към ромите и нарушава Хипократовата клетва, министърът коментира, че в нея се казва - "когато влизам в някой дом, ще бъде, за да лекувам", и да не го учат каква е тя, цитира го БГНЕС.

"За това, че три четвърти от инцидентите с бити медици се случват в циганските махали, министърът не е виновен. В част от тези гета много отдавна няма държава", коментира Москов и призова държавността да се върне в ромските махали.

По думите му липсата на усещане за държава поражда безнаказаност, а тази „травма” през годините "само е бинтована с конференции и подобни събития", визирайки интеграцията на ромите.

Москов подчерта, че ромите ще се почувстват част от обществото, когато осъзнаят, че имат и задължения към него.

„Социалното неравенство не може да поражда специални права – ако това, че си социално слаб ти дава легитимност да биеш български лекари и полицаи, всеки български пенсионер би правил това. Очевидно не е въпрос на социално неравенство”, коментира министърът.

Той изтъкна, че в случая не става въпрос за ограничаване на права, а за консумирането им с ясна отговорност.

Според него въпросът не засяга само гилдията, защото след побой даденият лекар не може да работи, а десетки други се отказват от идеята да работят в спешната помощ.

„Навсякъде, където е упражнено насилие върху екипите на „Спешна помощ”, те ще отидат след осигуряване на сигурност. Това не важи само за ромските махали, а за местата, които имат история на подобни инциденти”, подчерта Москов, като допълни, че „въпросният главанак от Исперих”, който на няколко пъти напада медици, е от български произход и линейка на неговия адрес вече ще идва „трудно”.

Министърът визира подписаното вчера споразумение с МВР полицейски коли да пазят лекарите в рискови места.

Москов подчерта, че през следващата година средните заплати в спешната помощ ще се увеличат с 20 на сто, като в натоварените или отдалечени центрове ще се изравнят с тези в болниците и лекар няма да получава по-малко от 800-1000 лева.

По думите му от средата на 2015 г. „масивно количество” от еврофондовете ще отидат за подновяване на автопарка и ремонти на спешните центрове, като целта е в края на 2016 г. всеки у нас да може да разчита на квалифицирана спешна помощ в рамките на 15 минути от подаването на сигнала.

По думите му ще има ясно регламентиран спешен пакет и линейки няма да пътуват, само за да измерят температурата на болен.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар