Малките и средните фирми разчитат на фамилни спестявания, 95 от тях работят за местния пазар

30 март 2012 00:01   1 коментар   4256 прочита


Изказване на изпълнителния директор на ИПИ Светла Костадинова

Малките и средните предприятия създават 90 процента от заетостта у нас, заяви на пресконференция в БТА изпълнителният директор на Института за пазарна икономика (ИПИ) Светла Костадинова.

Малките и средни предприятия са около 95 на сто от всички предприятия в страната, посочи Костадинова, която ще бъде в журито на конкурса “Най-добра българска фирма на годината”, организиран от Първа инвестиционна банка.

Микропредприятията - с до девет наети човека персонал, са единствените, които в годините на криза увеличават броя си и наемат допълнително хора, заяви още Костадинова, позовавайки се на статистически данни.

Типичната българска фирма е от семеен тип, с приблизително двама заети. Подобни фирми реагират максимално гъвкаво на условията на пазара, коментира Костадинова.

През 2011 г. над 90 процента от анкетираните представители на малки и средни предприятия заявяват, че основните им оперативни финансови средства са семейни спестявания, на второ място идва кредитният ресурс, а едва накрая, и то в много малък процент - финансиране по оперативни програми на ЕС, съобщи още изпълнителният директор на ИПИ.

Според официалната статистика 95% от малките и средните предприятия работят за местния пазар, а едва пет на сто изнасят продукцията си извън страната, коментира Светла Костадинова. Затова пред тези предприятия стои предизвикателството, от една страна, да разширят пазара си - включително към трети страни извън ЕС, и от друга - да получат по-голям достъп до европейско финансиране, смята Костадинова.

Според социолога Кънчо Стойчев малките и средните фирми са гръбнакът на всяка икономика, а те са най-пренебрегвани у нас. Имаме склонност да фаворизираме чужди компании, а да омаловажаваме успехите на наши фирми, добави той.

1 коментар
30 Март 2012 09:12 | коста
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Така е, но защо нито правителството нито някой др. прави нещо, за да промени статуквото. Познавам много гръцки фирми, които работят без всякакви разрешителни, лицензи, без договори на работниците и служителите си и в разрез с всякакви изисквания за безопасен труд, но никой нищо не прави. Или и да дойдат на проверка си тръгват със заключението, че всичко е ОК и пълни чанти/или джобове/. А БГ такива, които ги скъсват от проверки, санкции и въпреки, че са изрядни търсят и формални поводи да спъват производството им... Или в земеделието и животновъдството-местните производители ги облагат, санкционират и т. н. гаври, за сметка на богопомазаните вносители на същата продукция от вън. ЗАЩО И ДОКОГА мачкане на родното производство -промишлено и селскостопанско...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар