Кунева и Тимерманс ще обсъждат мониторинга над България

05 декември 2014 10:47   3763 прочита
Холандия, чийто представител в ЕК е Франс Тимерманс, обвързва членството в Шенген с реформите в съдебната система. Сн.: EPA/БГНЕС
Холандия, чийто представител в ЕК е Франс Тимерманс, обвързва членството в Шенген с реформите в съдебната система. Сн.: EPA/БГНЕС


Холандия, чийто представител в ЕК е Франс Тимерманс, обвързва членството в Шенген с реформите в съдебната система. Сн.: EPA/БГНЕС

Премиерът, 7 министри и главният прокурор обсъждаха вчера в Брюксел "Южен поток", Шенген, еврофондовете и мониторинга над страната. Срещите продължават и днес.

Механизмът на наблюдение върху правосъдието и вътрешните работи у нас ще бъде основна тема на предстоящите днес в Брюксел разговори между вицепремиера по европейските политики Меглена Кунева и заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс.

В сегашната ЕК Тимерманс беше натоварен да отговаря за този механизъм.

Преди това, като министър на външните работи на Холандия, той прояваваше особено твърд подход към България и Румъния и допринесе за свързване на механизма с въпроса за приемането на двете страни в Шенген.

Пред БНР вицепремиерът Кунева заяви вчера, че има доверие към България от страна на Брюксел и несъгласието на някои държави с влизането ни в Шенген е най-вече заради страха да не се откажем от съдебната реформа:

"Зная какви са възраженията на другите страни. Те не са свързани с Шенген. Те са свързани с това, че смятат, че ако сме в Шенген, няма да има достатъчно натиск за страната по това да си свършим работата по съдебната реформа."

Смятам, че мога да успокоя подобни притеснения, каза Кунева, като един от аргументите й е в способностите на правосъдния министър Христо Иванов да се справи със съдебната реформа.

Самият Иванов определи обявеното вчера намерение на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за отпадане на наблюдението през следващите 5 години като проява на добра воля, но подчерта, че основната тежест ще падне върху българските институции.

"Ако механизмът не отпадне в този срок, това ще означава много тежка перспектива за страната ни", смята министърът.

"Аз лично бих разглеждал тази реплика като очакване към България да си свърши работата, да се засили сътрудничеството със страните-членки и постепенно да започнем да решаваме проблемите, които имаме", коментира Иванов.

След вчерашната българска офанзива в Брюксел, която включваше премиера, 7 министри и главния прокурор, Иванов не отрече, че се лобира срещу евентуалното разделяне на България от по-напредналата Румъния, но подчерта:

"Нашето задължение е там, където имаме силни страни да ги подчертаем."

Премиерът Бойко Борисов заяви след срещата с председателя на Европейския съвет Доналд Туск, че Кунева е представила перфектно аргументите за членство в Шенген.

Самата Кунева каза след срещата, че от нас очакват да бъдем нормална европейска държава.

Отправната точка за Шенген и за съдебната реформа у нас е икономика. За да имаме инвеститори, малки и средни предприятия, които се чувстват добре и увеличават заплатите и приходите в хазната, добре развита икономика, трябва да бъдем в Шенген, няма причина да бъдем отвън, заяви вицепремиерът, цитирана от БТА.

Трябва да бъдем разпознати като страна с функционираща съдебна система. Мисля, че сме стигнали етапа, в който всички разбират това, добави Кунева.

Тя изрази надежда предложената стратегия за съдебна реформа да бъде подкрепена в Народното събрание. Когато получим потвърждение и от магистратите, оттам връщане назад няма. Най-опасното би било, ако тръгнем напред и се върнем назад. От нас очакват да не се връщаме назад, обобщи Кунева.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар