Кризата в Украйна ни лишава от по-евтин газ

16 март 2014 11:15   4228 прочита
Драгомир Стойнев: За съжаление сегашната ситуация затруднява преговорите. Сн.: БГНЕС
Драгомир Стойнев: За съжаление сегашната ситуация затруднява преговорите. Сн.: БГНЕС


Драгомир Стойнев: За съжаление сегашната ситуация затруднява преговорите. Сн.: БГНЕС

Готвените от ЕС санкции срещу Русия вече носят негативи за България. Кризата в Украйна затруднява преговорите между София и Москва за цената на природния газ.

“За съжаление сегашната ситуация затруднява преговорите. И това е доста неприятно, защото имахме много големи очаквания за евентуално предоговаряне на тези договори”, заяви пред Дарик радио министърът на икономиката Драгомир Стойнев.

По думите му, като член на ЕС България трябва да следва политиката на съюза.

“Разбира се, бих желал и самата Европейска комисия да не мисли толкова за богатите държави, да не се поддава на емоциите, да има по-прагматични решения, така че всички държави членки равномерно да могат да понесат тежестта на евентуална криза”, добави Стойнев.

Възможността за нови преговори с Русия за понижаване на цената на газа се появи в края на миналата година, след като у нас стартира изграждането на българския участък от газопровода “Южен поток”.

Последно България договори намаление на цената на газа с 20% от 1 януари 2013 г., но според Стойнев реално понижението е било доста по-малко.

900 милиона лева месечно биха били загубите от спиране на доставките на газ от Русия заради кризата, а загубите за цялата ни икономика - около 2 млрд. лв. на месец, изчисли още министърът.

По думите му обаче, сигнали за подобна стъпка от страна на Русия към момента няма.

Всеки момент предстои подписването на споразумение с Турция за уточняване на параметрите на бъдещата газова връзка между двете страни.

Според Стойнев е реалистично тя да започне да функционира през 2016 г. Тази година ще започнат и реални действия по изграждането на връзката с Гърция, през която България може да внася газ от Катар.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар