Жилищата в големите градове са силно недостъпни

25 януари 2011 00:14   4305 прочита


Средната им цена 8 пъти по-голяма от годишния доход на домакинствата, алтернативата - евтини парцели в покрайнините, но поне с път

Въпреки поевтиняването си с над 5% през 2010 г. жилищата в големите градове в България са силно недостъпни, тъй като средната им цена е над 8 пъти по-висока от брутния годишен доход на домакинствата, показват изчисленията на DarikFinance.

Международно проучване на 325 водещи в света пазари показва, че жилищата стават все по-недостъпни през последните 10 години.

Публикуваният днес доклад “Международно изследване на демографията на достъпността на жилищата за 2011 година” дава информация за това доколко обикновените семейства могат да си позволят да закупят собствено жилище.

Инвеститори в недвижими имоти приемат с радост покачването на цените и го определят като икономически добро.

Но това, което може да се окаже от полза за отделните собственици или за спекулантите, често не е толкова добро за повечето семейства или обществото като цяло. През последното десетилетие, дори и след спада на цените, предизвикан от спукването на балоните в имотния сектор, съотношението на цените на жилищата спрямо доходите показва стабилно увеличение в глобален мащаб.

Според доклада за жилищния пазар като “достъпни” се определят имоти, при които цената не надвишава три пъти средния брутен годишен доход на домакинствата. Ако този “праг на достъпност” е нарушен, това означава, че местните политици трябва да потърсят начин за премахване на пречките за предоставяне на достъпни жилища на домакинствата.

Изследването показва като пазари “с ограничена достъпност” тези, при които средната цена на жилищата надхвърля 3 пъти доходите, но е под 4 пъти доходите на домакинствата, “недостъпни” са жилищата на тези пазари, където средната цена е между 4 и 5 пъти доходите на домакинствата, а при над 5 пъти по-висока цена жилищата са класифицирани като “силно недостъпни”.

Авторите твърдят, че в исторически план степента на достъпност е удивително близка в Австралия, Канада, Ирландия, Нова Зеландия, Обединеното кралство и Съединените американски щати, където средните цени на жилищата са били 3 или по-малко пъти над средните доходи на домакинствата. Тази достъпност остава характерна за част от големите градове в САЩ и в Канада.

Въпреки това през последните десет години в градовете в Австралия, в Ирландия, в Нова Зеландия и в Обединеното кралство, както и в някои от мегаполисите в Канада и в Съединените щати, се наблюдава рязко раздалечаване на средните цени на жилищата и средните доходи на домакинствата.

Например в Ирландия, където Дъблин е с коефициент на достъпност 4.8, а Корк с 4.1, жилищата са недостъпни. А всичките от 115-те градове с пазари, където жилищата са достъпни за домакинствата, се намират в САЩ и в Канада.

Най-достъпният голям пазар (с население над 1 милион) е в Атланта, със средна стойност на цените на жилищата от 129 400 долара, което означава, че там коефициентът на достъпност е 2.3, в Индианаполис, където средната цена на жилищата е 120 200 долара, коефициентът е 2.4.

Жилищата във всички големи градове в Австралия и Нова Зеландия, както и в Хонгконг се оказват недостъпни. Най-малка е достъпността на жилищата в Хонконг, където коефициентът е 11.4. Големината на коефициента е силен индикатор за възможен балон в сектора.

Достъпността в Сидни е средно 9.6, като през изминалата година е било регистрирано силно раздалечаване на средните доходи и средните цени на жилищата в най-големия град в Австралия. В канадския Ванкувър коефициентът на достъпност е 9.5, а в Лондон и Сан Франциско е над 7.

Според авторите на изследването за градските райони е важно жилищата да са “достъпни”, тъй като това гарантира, че няма балони на търсенето.

За да може да се изграждат нови жилища с приемливо качество, което е важен фактор за търговското и промишлено развитие на региона, цените на имотите не трябва да превишават 2.5 пъти брутния годишен доход на домакинствата, като е критично важно за икономическия растеж новите жилища да бъдат 17-23% от имотите, предлагани на пазара.

Изглежда различните регулации за строителството, ограниченият ръст на доходите заради кризата и спекулативното търсене превръщат притежаването на жилище в големите градски центрове по света във все по-голяма степен във въпрос на лукс. А за домакинствата остава да търсят по-евтини алтернативи със сравнително добра пътна инфраструктура в околностите на градовете.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар