Икономиката на България е на 28 място в новата класация за 2012 г.



Снимка: Булфото
Водещата новина на "24 часа" е: "Българите живеят по-зле, отколкото произвеждат". Икономиката на България е на 28 място в новата класация за 2012 г. По качество на живот българите са още по-назад - на 31 място. Проучването "Индекс на настигането 2012", направено от Института "Отворено общество", сравнява 35 държави по 47 критерия. Най-добри са позициите на страната ни по ниво на държавен дълг, а най-лоши - по качество на здравеопазването. Там сме на предпоследното - 35 място, изпреварени от Албания.
Еколози ще обсъждат днес при премиера Бойко Борисов промени в 4 закона, за да не се допускат повече случаи като скандалната продажба на 29 дка държавен терен с дюни, върху който започна строителство край Несебър. На срещата се очаква да присъстват и министрите Мирослав Найденов, Лиляна Павлова и Нона Караджова.
По предложение на еколозите ще се въведе задължително публично обсъждане на подробните устройствени планове на общините, коментира "24 часа". Те ще може и да се обжалват от засегнати страни - например природозащитни организации. Сегашният Закон за устройство на територията допускал право да обжалват само съседите на имота или самият собственик. Промени се очаква да има и в законите за защитените територии и за биологичното разнообразие. Причините са, че се допуска разминаване на ограниченията за строителство в "Натура 2000".
"В една четвърт от селищата българите са малцинство", цитира данни на Националния статистически институт "Сега". Населените места, в които турци и роми надвишават 50%, са се увеличили двойно за времето на прехода - е констатацията на Центъра за демографска политика. Тенденцията е българският етнос да се съсредоточава в големите градове, предимно в областните центрове, а в по-малките селища да живеят малцинствени групи. Процесът на обезлюдяване продължава с бясна скорост. Едва 10 села са с повече от 4000 жители. 183 населени места са без жители и само формално се водят административни единици, разположени в 40 общини, като най-многобройни са селищата фантоми в Габровско, Великотърновско и Западна България.
В други 1262 села населението е между 10 и 99 души. "Излиза, че животът почти е приключил в значителна част от селищата в България", е коментарът на експертите от Центъра за демографска политика. Отрицателните тенденции в раждаемостта потвърждават прогнозите за дългосрочно стопяване на населението - за последните 4 години новородените са намалели с почти 20 000. Според разработения от Евростат реалистичен сценарий България ще се свие до 5.7 млн. души през 2050 г.
В интервю за "24 часа" омбудсманът на Републиката - Константин Пенчев - изразява становището си, че: "По върховете на Темида има доста хора със спорна репутация. Работа на политиците, а не на ВСС, е да реформират съдебната система. Животът се промени много и не може да се използват стереотипи, които вероятно са вършели работа при социализма. Затова съм категоричен, че когато става дума за деца, делата трябва да се гледат от специализирани съдебни състави - независимо дали става въпрос при кого от родителите да остане детето при развод, каква да е издръжката му, дали да се изведе, или не от семейството, ако средата там не е добра за него, дали да бъде осиновено, или не, дали е жертва на престъпление, или е извършило престъпление."
източник: dnes.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.