Горанов: Не можем да се справим със заложения дефицит



Предлагаме дефицит в размер на 3,1% предвид заложения първоначален в размер на 3 %, каза Горанов. Сн.: БГНЕС
До края на годината няма да успеем да уплътним дефицита, който сме предложили, призна финансовият министър Владислав Горанов по време на заседание на НСТС.
Преди дни той обяви, че се налага актуализация на бюджета във връзка с повишени разходи за заплати и по добро изпълнение на европейските програми, където участваме с 25% съфинансиране.
"Последните дни на месеца показват, че и октомври ще приключи с минимално превишение на приходите над разходите. Няма да успеем да уплътним този дефицит до края на годината", каза днес Горанов.
Той отбеляза, че правителството е преценило, че е по-добре да създадат предпоставки европейските програми да могат да бъдат приключени.
По думите му се наблюдава увеличаване на разходите и трансферите в държавния бюджет. Затова предлагат дефицит в размер на 3,1% предвид заложения първоначален в размер на 3%.
"Това е най-консервативната прогноза - най-лошият сценарий", заяви Горанов. Той посочи, че ревизираната цел за 2016 г. е в размер на 2% от БВП.
"Предлагаме в следващата година да се опитаме да се справим с дефицит от 2% в консолидираната фискална програма. Стъпката на консолидация, която се предлага за следващите две години е 1,4% дефицит от БВП и 1% от БВП дефицит за 2018 г.", каза още министърът.
По думите му прогнозата е приходите да нараснат до 33 млрд. лева към 2016 г. и до 36,27 млрд. лв. към 2018 г., а разходи до 34,7 млрд. лв. за следващите две години, като намаляват с 400 млн. лв.
"Наблюдава се тенденция за намаляване на разходите. Не мога да гарантирам, че всички структурни реформи ще се реализират с ефектите и успехите, които ми се иска да очаквам. Продължаваме да работим върху осигуряване на ефективността на разходите, тъй като при ограничен ресурс само чрез ефективност в разходите можем да увеличим ползите за обществото", подчерта Владислав Горанов.
Прекомерните харчове, заложени в актуализацията на Бюджет 2015, нарушават българското законодателство, заяви пред БНР икономистът Георги Ганев, който е и в гражданския съвет на РБ. Той припомни, че по закон е забранено разходите на хазната да надхвърлят 40% от брутния вътрешен продукт, а именно това ще се случи с предлаганите по-големи харчове до края на годината.
Ако по-големите харчове за силовите министерства бъдат приети, това ще увеличи дефицита прекомерно - до повече от 3 %, коментира Ганев.
Не би трябвало, като се провали едно министерство с реформи, да му се дават пари. Би трябвало да е точно обратното - да му се вземат, допълни той.
източник: dnes.dir.bg
Поддържаме нещо от което няма смисъл.
За помощ при пожари, бедствия, охрана и безредици, да се увеличи, жандармерията.
Старата техника на скрап, което става се складира.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.